Přes 75 tisíc běžců, mezi nimi i mnoho olympioniků, vyběhne ve středu 19. června přesně v jeden okamžik na tratě závodů T-Mobile Olympijského běhu po celé zemi. „Letos si navíc připomínáme kromě 125 let založení Mezinárodního olympijského výboru také 120 let od počátků Českého olympijského výboru,“ doplnil Graclík.

Tradice olympijského běhu začala už v roce 1987, kdy první ročník startoval legendární Emil Zátopek. Část startovného jde na podporu činnosti České olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek financí. Loni se podařilo přispět částkou 357 660 korun.

TUHAŇ, BEDŘICHOV ČI MILÍŘE

A kde se poběží na Českolipsku? Například v Tuhani. Trasa měří 5 km a je jednokolová. Na své si přijdou i dětští závodníci. „Závod pořádáme počtvrté, dříve jsme na této trase organizovali i Tuhaňský kros,“ svěřil se Jiří Plecháček. Trasa má rovinatý profil a vede zdejší krásnou přírodou. „Náročných aspektů při organizaci je několik, od prezentace přes značení tratě až po zajištění dokumentace a občerstvení,“ doplnil Plecháček.

V Bedřichově vyběhnou závodníci z místního stadionu a mohou se těšit na krásnou trať v příjemném horském prostředí. „Letos pořádáme 5. ročník. Zapojili jsme se, abychom dali rekreačním běžcům z okolí možnost absolvovat nenáročnou kratší trať,“ svěřila se za organizátory Lenka Klinderová. Závod v Bedřichově se od ostatních liší. „Každý náš závodník dostane v cíli speciální medaili, loni to byly sušené višně, letos máme připravené dřevěné medaile, které vyráběly děti ze školy v Janově. Pro závodníky pečeme domácí koláče a k pití dostávají domácí limonády od Kitla z Jablonce,“ dodala Klinderová s tím, že novinku představuje i jógová rozcvička před startem.

Úplnou novinku v rámci olympijského běhu si připravili v obci Milíře, a to závod v orientačním běhu o třech různých délkách. „Závod organizujeme poprvé, jedním z hlavních důvodů je Mistrovství světa v orientačním běhu v roce 2021, které se uskuteční v našem regionu. Do té doby chceme uspořádat řadu zajímavých akcí pro veřejnost a ozřejmit tento krásný zelený sport, který provozují i celé rodiny,“ připomněl za organizátory Jan Picek.