Zatímco v Praze bude prezident republiky přijímat zajímavé hosty na hradě, v České Lípě se na sváteční den chystá charitativní běh a na hrad se tady dostanou zájemci také, ale na ten náš, Vodní hrad Lipý.

Oslavy státního svátku v České Lípě začnou v pátek ve 13.30 hodin tradičním veřejným setkáním u Lípy svobody na Slovance. Od 16 hodin propukne festival sborového zpěvu v Jiráskově divadle, kde se představí Českolipský pěvecký sbor a jeho hosté. V 18 hodin si přijdou na své hlavně děti, z náměstí T. G. Masaryka totiž startuje lampionový průvod, který povede na hrad Lipý. Tam si účastníci budou moci opéct vuřt a děti ho dokonce dostanou zdarma.

Běh za úsměvem

V pátek odpoledne se ale město Česká Lípa zahřeje i jinak než u ohníčku na hradě. V městském parku se od 14 hodin uskuteční akce Běh za novým úsměvem. „Běh se koná ve prospěch prospěch českých rozštěpových pacientů. Tyto běhy pořádá nezisková organizace Za novým úsměvem klientů a přátel rozštěpového centra v Praze, jehož jsem zakladatelkou. Stejné běhy proběhly v dalších jedenácti městech České republiky v rámci námi vyhlášeného měsíce října měsícem osvěty rozštěpové problematiky," říká organizátorka běhu Hana Broulíková.

Akce si klade za cíl informovat veřejnost o této vrozené vývojové vadě, možnostech její léčby v ČR a o jejím vlivu na život pacienta. S rozštěpem obličeje se ročně v ČR rodí asi 160 dětí, ale zlepšující se metody prenatální diagnostiky a nedostatek informací vede rodiče k ukončení těhotenství dítěte s rozštěpem obličeje i přesto, že rozštěpoví pacienti mohou díky úrovně lékařské péče u nás žít naprosto plnohodnotný život bez viditelných jizev.

Trasa pátečního běhu podle ní jednoduchá a krátká. „Každý účastník obdrží medaili a mé absolutně největší poděkování. Startovné bude dobrovolné," dodává Hana Broulíková. Účastníci se mohou těšit na bohatý program. Kromě šou Martina Šimůnka, mistra světa v biketrialu, dorazí také českolipská plavkyně Petra Chocová a nebude chybět fotokoutek, kde se mohou děti i dospělí zvěčnit se svou medailí.

Instruktáž létající jógy pro účastníky přichystá Bára Szabová ze studia B-Pole. Ve stanu VZP si budete moci změřit svůj tělesný tuk a pro děti bude přichystaná malá dílnička.