Se záměrem obnovit těžbu jednoho z nejkvalitnějších čedičů v republice ale rozhodně nesouhlasí ekologové, občanská sdružení na Českolipsku a ani okolní obce a města. Ti protestují proti těžbě na Tlustci od počátku devadesátých let minulého století. Nejenže chtěli tehdejší práce v lomu zastavit, ale usilovali také o to, aby již nikdy nebyly obnoveny.

Kontroverze vyvolávaly otřesy způsobené těžbou, které poškozovaly nemovitosti v horní části Postřelné v blízkosti lomu. „V tom nám dal za pravdu i Vrchní soud, který rozhodl, že za praskliny na domech může činnost v lomu. Praskliny se objevovaly na dvanácti domech a na některých jich bylo až dvě stě,“ připomněl Miroslav Šimonek, předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec.

Místní se ale obávají také zvýšeného množství prachu a hluku, jež by sebou přinesl zvýšený průjezd nákladních aut v momentě, kdy by se v lomu opět začalo těžit. „Za největší negativum ale považujeme devastaci přírody. Tlustec je dominantou zdejší krajiny a s obnovením těžby by se nenávratně poškodil,“ zdůraznil Miroslav Šimonek.

Na Tlustci se vyskytuje celá řada ohrožených a zákonem chráněných rostlinných i živočišných druhů. Je tu i naprostý unikát - vzácná společenstva lesních porostů s průniky bučin s lípou velkolistou, kyčelnicí devítilistou a bučinou strdivkovou. Zničení těchto biotopů by znamenalo zásadní a nenahraditelnou ztrátu pro ekosystém a biodiverzitu nejen na Tlustci.

„Je to zvlášť cenné území. Dnes už mohl být národní přírodní památkou, ale k jeho smůle zde byla povolena v minulosti těžba, a tím se na něj přestaly vztahovat principy ochrany,“ řekl před časem Miloslav Lomič z Hnutí Duha.

Čedič z Tlustce je ale také jedním z nejkvalitnějších v celé republice. Využívá se na stavbu silnic nebo železničních koridorů. Vzhledem k omezené kapacitě lomů v Libereckém kraji, kde se v současnosti aktivně těží, není v zásadě proti obnovení těžby na Tlustci ani Liberecký kraj. Požaduje ale, aby se nejprve vyřešily střety zájmů mezi ochránci, vlastníky nemovitostí a těžební společnosti.

Firma Chlup argumentuje, že její projekt je založený na revitalizaci celého areálu lomu a těžba kamene bude jen jeho vedlejším produktem. Současně s tím tvrdí, že až 80 procent vytěženého čediče bude přepravovat po železnici.

Veřejné projednávání k záměru obnovení těžby na Tlustci proběhne ve čtvrtek od půl čtvrté v kulturním domě v Brništi.

Kauza Tlustec

•1988 začátek těžby čediče na Tlustci.
•1994 pomocí velmi silných komorových odstřelů těží v lomu společnost Beron.
•1998 ministerstvo životního prostředí po protestech lidí zastavuje těžbu. Beron zadlužený končí v konkursu.
•2001 od správce konkursní podstaty kupuje firma Go Point a v r. 2003 obnovuje těžbu.
•2004 krajský úřad zakazuje těžbu a Go Point prohrává soudní spor s ekology.
•2007 báňský úřad povolil zajišťovací těžbu, Sdružení na záchranu Tlustce se odvolává a vyhrává další soud.
•2008 lom kupuje firma Chlup.

ČTĚTE TAKÉ:

Březen 2010: Těžaři mají řešení pro Tlustec

Únor 2010: Nechci zničit Tlustec, říká Jiří Čech

Únor 2010: Čedič z Tlustce potřebují