Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Vísecké rychtě ukazují původní odrůdy ovocných stromů

Kravaře /TIP NA VÝSTAVU/ - V průběhu letních měsíců bude na Vísecké rychtě v Kravařích k vidění výstava s názvem Krása, tradice, užitek.

25.7.2012
SDÍLEJ:

Na jakém ovoci si pochutnávali předci na Českolipsku, přibližuje nová výstava na Vísecké rychtě v Kravařích. Foto: Tomáš Cidlina

Tématem výstavy jsou původní odrůdy vysokokmenných ovocných stromů, které v minulosti hojně zdobily krajinu dnešního Libereckého kraje a zároveň jejím obyvatelům přinášely užitek.

Po dvou letech, kdy byla na Vísecké rychtě v průběhu léta prezentována stará řemesla, chtějí její zaměstnanci upozornit na další fenomén vesnického života, ke kterému v minulosti pěstování ovoce neodmyslitelně patřilo.

Putovní výstava Krása, tradice, užitek se na Víseckou rychtu přesunula ze Zákup, kde byla před tím instalována v Muzeu Eduarda Helda. Tvoří ji osm panelů, které seznamují návštěvníky nejen s původními odrůdami jablek, hrušní, švestek, jeřabin apod., ale také vysvětlují základní termíny a vyzdvihují význam ovocných stromů pro krajinu a ekosystém.

Krom panelů ale budou na výstavě k vidění i exponáty trojrozměrné. Vedoucí Vísecké rychty Jitka Brožová zapátrala v depozitářích a na světlo z nich vynesla exponáty s ovocnářstvím spojené, škrabák na kůru starých stromů, lisy na ovoce, lísku na jeho sušení, včelařské potřeby, ale třeba i postřikovač z 1. poloviny 20. století. Stejně tak výstavu doplňují i ukázky staré ovocnářské literatury z fondů Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Důvodů proč umístit výstavu právě na Víseckou rychtu do Kravař bylo hned několik.

Jedním z nich je i fakt, že Kravařsko bylo v minulosti významnou ovocnářskou oblastí. Místní ovoce bylo po sklizni nakládáno na žebřiňáky a odváženo na nádraží, poté vlakem putovalo do lovosického přístaviště, odkud se po Labi dostávalo až do Drážďan či vzdáleného Hamburku.

Po druhé světové válce význam místního ovocnářství upadl, některé sady byly zdevastovány rukou člověka, jiné zanikly samovolně a postupně zarostly lesem. V poslední době se však lidé mnohdy vrací k sadařství a spolu s ním objevují i kouzlo starých odrůd, které nejen že patří do zdejší krajiny, ale též jsou nejlépe navyklé na místní klima.

Po dobu konání výstavy budou na Vísecké rychtě k dostání též ne zcela tradiční suvenýry rovněž spojené s ovocnářstvím, mezi kterými nebudou chybět mošty a med od místních výrobců.

Na jakém ovoci si pochutnávali předci na Českolipsku, přibližuje nová výstava na Vísecké rychtě v Kravařích.

Tomáš Cidlina

Autor: Redakce

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení