Takzvaný paddleboard je v Čechách poměrně mladý, ale rychle rozšiřující se vodní sport. Při procházce Prahou jsem asi před dvěma měsíci sledovala, jak se po Vltavě na tomto prkně s pádlem, podobném surfovému longboardu, lidé potulují od břehu ke břehu a popíjí drinky všude, kde je napadne. Pár dní nato objevuji, že tento sport je i u nás na Máchově jezeře.

Řekla jsem si, tohle chci vyzkoušet. Upřímně jsem měla strach. Co když vjedu do dráhy parníku? Co ten můj "talent" na sporty? Co když nepochopím instruktora a spadnu už při nalézání? Navzdory všem obavám si balím plavky, kraťasy, tričko a vyrážím do Starých Splavů na kemp Borný.

Instruktáž

Počasí venku vypadalo na „za pět minut bouřka" a při slovech instruktora a zároveň majitele školy Windsurfingu Mácháč Jiřího Richtra, „tak jdeme na to", jsem si musela dát ovocné pivo na kuráž.

Instruktor mi změřil výšku a podle ní nastavil pádlo.

„Základ je celkem podobný jako u kanoe, pomáháš si pádlem. Když se chceš otočit, tak pádlo přitáhneš směrem k sobě na straně, kam se otáčíš," říká instruktor Jirka.

Up Paddle zvládne každý. Vyražte na Mácháč. Zdroj: DeníkPo krátkém vysvětlení vyrážím i se svou kolegyní Terezou na vodu. Občas se tam trochu pleteme a někdy nás proud vody a vítr zavane celkem daleko. To však vůbec nevadí, na pomoc přijíždí Zuzka Richtrová, která z dálky volá: „Musíš dělat delší pohyb tím pádlem, hezky od předu až dozadu," říká a následně sama předvádí. Mezitím pětiletý syn Zuzky a Jirky s lízátkem v puse dokazuje, že sice na prkně začal teprve letos, ale má ho silně pod kontrolou.

Atmosféra

Přibližně půl hodinka odbyla a já už jsem si alespoň trochu jistá, že vím, co a jak dělat. A najednou to přijde. Slunce se ukládá ke spánku a jeho poslední paprsky nádherně osvětlují celou hladinu Máchova jezera. V tu chvíli se člověku tají dech. Velkým záběrem pádla jedu směrem k slunečním paprskům a užívám si krásu Máchova kraje. Najednou se ozve: „Krása, že ano? Nejhezčí je zajet si při západu slunce na koktejl na hlavní pláž a při noční obloze plné hvězd se vracet zpátky," popisuje instruktorka.

Paddleboardem to ale nekončí, ještě je tady možnost zapůjčit si a vyzkoušet windsurfing. Chvilku s kolegyní pozorujeme jednoho z instruktorů, jak učí dvě dámy, které si to přišly vyzkoušet také prvně. Nakonec se shodujeme na tom, že windsurfing vyzkoušíme až příště. Zuzka s Jirkou nás však lanaří „pojďte si to alespoň vyzkoušet tady na břeh, určitě to zvládnete, já vám poradím, jak na to," říká Zuzka a připravuje surf.

Jelikož na nás atmosféra skvělého personálu působí dojmem, že prostě musíme už jen kvůli jejich nadšení, tak obě vylézáme na surf. Přiznáme se, nebylo to nic jednoduchého, navíc nefoukal skoro vůbec vítr, takže bychom daleko nedojely. Každopádně jsme dál pozorovaly dámy, které si to poprvé zkoušely, a musím před nimi smeknout. I když párkrát spadly, nevzdávaly se a dál s plachtou brázdily hladinu Máchova jezera.

Byla to dřina, ale zároveň relax a úžasný pocit. Jednu velkou chybu to však mělo. Instruktorský tým se západem slunce rozpálil gril a připravoval koktejly. Jenže my nemáme dovolenou a musíme se vrátit do práce. Pro příště jsme obě poučené, bereme si stan a s touhle super partou zůstaneme ještě o nějaký čas déle. Všem, kteří mají strach, vzkazuji, nemusíte se bát, seberte se a jeďte projet zákoutí Mácháče.

Up Paddle zvládne každý. Vyražte na Mácháč. Zdroj: Deník