Provozovatelé tradičního kiosku na pláži ve Starých Splavech se jej po požáru z minulého týdne budou snažit opravit. Stánek byl pojištěný a čeká se na vyjádření příslušného technika. Policie pracuje s verzí, že byl požár založen úmyslně a čeká na znalecký posudek. „Po uhašení jsme na místo povolali speciálně vycvičené služební psy a ti nalezli stopy zápalné látky," říká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Občerstvovací zařízení stojí na místě již od čtyřicátých let minulého století a za tu dobu se těší značné oblibě jak u místních, tak u procházejících turistů. Pozemek i samotná stavba patří městu Doksy a v současné době kiosek provozují manželé Markovi.

Kolem objektu se vedou spory, kdy údajně existuje určitý tlak na odkup pozemků pod stánkem třetí stranou, která by na jeho místě zbudovala obytný komplex. Kiosek byl v minulosti prohlášen za takzvanou trvalou stavbu, což velmi napomáhá jeho zanechání na místě.

Požár z minulého týdne, který zachvátil jednu stranu objektu a poškodil část vnitřního vybavení, se podařilo zlikvidovat včas. „Velmi děkujeme hasičům z Doks a Starých Splavů a dokské policii za profesionální a rychlý zásah, díky kterému se podařilo zabránit větším, či dokonce trvalým škodám," vzkazují manželé Jitka a Jiří Markovi složkám integrovaného záchranného systému.

Místo má kolem sebe záviděníhodnou komunitu příznivců, kdy její členové nabízejí svou pomoc při opravě zařízení. „Někteří dokonce navrhovali veřejnou sbírku, ale to jsem s díky odmítl," líčí své dojmy z lidské sounáležitosti Jiří Marek. O tom, jak to s kioskem vypadá a zda se jej doopravdy podaří obnovit, budeme i nadále informovat.