VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na začátku byla možná smůla, chyba, osamělost, zvědavost

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Zdravotníci se setkávají s následky drogové závislosti často. Vidí vše opravdu zblízka. Zdravotní sestra Zuzana Čížková testovala třináct let klienty K-centra na žloutenky a HIV/AIDS. Testy dělala z žilní krve.

20.3.2011
SDÍLEJ:

Zdravotní sestra Zuzana Čížková dodnes vzpomíná na některé z drogově závislých.Foto: Magda Jogheeová

Nebála jste se nakažlivých chorob?
Nebála jsem se snad nikdy, ve zdravotnictví pracuji čtyřicet let a na práci s potenciálním rizikem nákazy jsem zvyklá. Rozhodně to nepodceňuji, ale nebojím se. Dnes oproti situaci před pár lety je způsob odběrů poměrně dost bezpečný, takže když je zdravotník opatrný a dodržuje určité zásady, riziko, že by se nakazil při odběru krve, je malé. Přesto se mi jednou stalo, že jsem se po odběru svou neopatrností píchla o použitou jehlu. Ke všemu, již předem jsem věděla, že klientka je pozitivní na žloutenku typu B i C.

V duchu mi proběhlo hlavou, že mám tedy smůlu. Poranění jsem si ošetřila a po třech měsících jsem si nechala udělat kontrolní odběry, vše bylo v pořádku. Jen jsem od té doby byla opatrnější. Nikdy jsem také nepřemýšlela o tom, že bych se od klientů z KC mohla nakazit i jiným způsobem, třeba dotykem při podání ruky, což si mnoho lidí bohužel myslí. Víc než to, zda byl klient čistý nebo zanedbaný mi vadilo to, jak se kdo z nich choval.

Kolik lidí mělo virus HIV?
Po celou dobu svého působení v KC jsem si říkala, co budu dělat, jak to přijmu, až se objeví klient s HIV pozitivitou. Dosud se však mezi těmi, kterým jsem odebírala krev, nikdo takový neobjevil.

Přesto jsem se s pacientem HIV pozitivním setkala, a to na svém základním pracovišti. Jednalo se o mladého muže, který se u nás léčil pro psychické potíže, které jeho nemoc provázely. Byl depresivní, smutný, bez práce, cítil se osamělý, a to nejen ve společnosti, ale i ve své rodině. Když docházel na kontroly, vždycky jsme si spolu povídali, myslím že byl rád, že může s někým pohovořit. Bohužel, tento pacient už téměř tři roky nežije. Někdy na něj vzpomínám, zvláště tehdy, když se setkávám s drogově závislými či s lidmi, kteří žijí rizikově sexuálním způsobem života a riziko nákazy chorobou AIDS podceňují.

Jací byli podle vás klienti K-centra?
Různí. Ti hodně mladí byli naivní, nezkušení. Většinou to byli experimetátoři, kteří drogu okusili jednou či dvakrát a hned se vyděsili natolik, že byli schopni přiběhnout k odběru druhý den po své drogové zkušenosti. U nich byl strach tak velký, že se většinou do dalšího rizika již nepouštěli, zvláště když jsme si o tom trochu popovídali. U nich byla také často důležitá i osvěta ohledně sexuálního chování, protože si často mysleli, že nakazit se mohou pouze tzv.“přes jehlu“ a jinak jim žádné riziko nehrozí.

Ti starší a zkušenější už věděli, že odběr má význam provádět až po uplynutí inkubační doby, a pokud to nebyli až extrémně riskující lidé, drogu si většinou aplikovali čistými stříkačkami a jehlami a i jinak se více chránili. Bohužel, k odběrům se dostavovali opakovaně, takže jsem věděla, že se u nich nejedná jen o nějaký „krátkodobý úlet“.

Klienti této skupiny byli často nezaměstnaní nebo měli velké problémy s docházkou do školy či zaměstnání. Mnozí také již nebydleli doma a kamarády měli zase jen většinou z okruhu podobně žijících vyděděnců. Někteří za sebou měli i trestnou činnost či zkušenosti s vězením. V jádru většinou nebyli zlí, ale nějak se jim nedařilo žít podle norem současného světa. Příčin, proč to tak bylo, je nejspíš mnoho. Selhali jednou, dvakrát a už se „vezli“. Připadalo mi to až dojemné, když pak do KC přicházely dopisy z vězení, místo aby je adresovali svým rodinám a blízkým.

Poslední skupinou pak byli klienti, které jsem moc ráda neměla. Vystupovali sebejistě, arogantně, přišli si jen ověřit, jak jsou na tom se zdravím, ale už je nezajímalo, zda mohou být pro své okolí nějak nebezpeční. V hovoru se netajili tím, že jejich způsob existence je velmi rizikový. Nějaká nabízená osvěta je příliš nezajímala, prostě „padni komu padni“.

Snad v hloubi duše nějaké kladné emoce také pociťovali, ale rozhodně to nebylo k poznání. Smutno mi bylo také z jednoho mladého páru. Žili spolu, měli krásné malé dítě a oba dva „brali“. Mladá žena měla velmi rozpíchané ruce, přesto, když viděla odběrovou jehlu, požadovala, abych jí odběr provedla pouze z určité žíly. Když se mi to napoprvé nepovedlo, protože žíla byla velmi křehká a poškozená, odmítla další odběr s tím, že do sebe nenechá píchat.

Jedna paní doktorka, epidemioložka, tvrdila, že jsou jak naklonovaní. Že po letech braní jsou všichni stejní. Mají stejné chování, problémy, choroby atd. Myslíte si, že je to pravda?
Z pohledu lékaře epidemiologa to tak může být. Pochopitelně, že drogově závislí lidé mají podobné problémy – izolovanost od ostatní zdravé populace, existenční problémy, problémy partnerské, potíže s rodiči, v zaměstnání, pokud nějaké vůbec mají, atd. Také příčiny či důvody, které je k drogám přivedly, mohou být podobné. Riziko, že se nakazí těmi nejzávažnějšími chorobami, je také stejné (žloutenky, AIDS, pohlavní choroby, onemocnění jater a další).

Stejně tak se podobně projevují i v chování a postojích vůči světu, životu, společnosti. Mají větší sklon k trestné činnosti, podobně se pod vlivem drog mění jejich osobnost. Něco však stálo kdysi na začátku, snad smůla, snad chyba, snad zvědavost, osamělost, snaha na sebe upozornit, snaha proti něčemu protestovat, předvést se, lišit se.

Zařízení jako jsou KC a zařízení další ať již zdravotnická či sociální se mohou těmto lidem snažit nabídnout pomoc jednak se závislostí jako takovou, ale i s jejich životem a problémy, kterých tito lidé mají mnoho. Tato snaha je však během na dlouho trať pro všechny zúčastněné.

Neměla jste na ně někdy vztek, že odebírají státní peníze na léčení toho, co si sami způsobili, jak s oblibou argumentují někteří lidé?
Vztek jsem měla a občas i mám nejen na klienty z KC, ale třeba i na pacienty, kteří se léčí pro jiné druhy závislostí jako je alkoholismus a patologické hráčství.

Zlobí mě ale i pacienti somaticky nemocní, kteří přes své velké a vleklé zdravotní problémy s lékařem nespolupracují, nedodržují léčebný režim a svůj zdravotní stav tak stále zhoršují. Například pacienti s onemocněním plic, kteří kouří dál, diabetici, kteří nedrží dietu, pacienti s cévními chorobami a s vysokým tlakem, kteří i přes zákaz trpí nadváhou, protože se přejídají. I tito lidé odebírají společné peníze a ne nijak malé, přesto jsou i oni nadále léčeni,operováni a zachraňováni.

Když mluvím o zlosti, je to však zlost spojená s pocitem bezmoci a marnosti nad tím, že úsilí a snaha, které zdravotník vyvine, jsou marné a zbytečné. Opakované selhávání klienta či pacienta v léčbě je pro toho, který se stará, zklamáním. Znovu a znovu obnovovat důvěru je pak těžké a vztah mezi klientem či pacientem tak snadno může narušovat vzájemnou komunikaci.

Přesto všechno však většina těch, kteří v pomáhajících profesích pracují, se o takto selhávající jedince stará dál, posiluje jejich motivaci a snaží se, člověku, jako jedinečné bytosti na tomto světě, pomoci.

Magda Jogheeová

20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace průtahu. Projekt by významně pomohl snížit dopravní zatížení centra města. Část obyvatel Mimoně ale záměr odmítá.

Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE

Politolog Jan Kubáček.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Kolaps hráčů FBC ve třetí třetině způsobil debakl

Praha – Dvě třetiny nedělního zápasu v rámci 9. kola florbalové Tipsport Superligy drželi hráči České Lípy s jedním z dalších favoritů nejvyšší mužské soutěže nadějný výsledek.

Ruiny v Ralsku budou hlídat strážníci

Ralsko - Liberecký kraj poskytne mimořádný příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Půjde o 650 tisíc korun, které dostane město Ralsko.

Malý podvod na velké voliče, v kasínu není tvrdý hazard

Jablonec n. N. - V Jablonci se bude konat referendum o zákazu výherních automatů. Podle zastupitele Jakuba Macka herna s živou obsluhou není nebezpečná. Lidé ale podepisovali často v dobré víře, že se petice týká i kasín.

Vítězný lídr hnutí ANO Jiří Bláha pro Deník: Postavím novou nemocnici

Liberec - V sobotu večer se v jídelně „u Bláhy“ bouchalo šampaňské. Ve volebním štábu hnutí ANO měli co oslavovat. Jejich lídra, libereckého podnikatele Jiřího Bláhu, „vykroužkovalo“ 4 950 obyvatel kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT