Nad Českou Lípou bude vidět víc parašutistů. Společnost Sky Office uvedla do provozu další letadlo Cessna, které je uzpůsobené pro paravýsadky.

„Roky jsem na to čekal, abychom měli letadlo na výsadky,“ pochvaluje si Milan Jankuj z českolipského Paragramu. „Lidé z celého kraje tak nemusí cestovat do Kolína nebo Mostu, mohou skákat u nás,“ pokračuje parašutista, který s tímto sportem začínal v České Lípě. Jeho odvážní následovníci tak mohou přímo v České Lípě absolvovat buď celý výcvik, anebo tandemový seskok.

Nový přírůstek představil Jiří Novák ze společnosti Sky Office. „Cessna 182 má imatrikulační značku OK – JTV, tedy Jiří, Tomáš a Viktor, což je třetí partner společnosti.“ Od té, která létala v České Lípě doposud, se liší nejen lepším motorem a lepší výbavou palubních přístrojů, ale především způsobem otevírání dveří (nahoru) a stupátkem, z něhož parašutista skáče. Pojme pilota a čtyři parašutisty.

Akce pro veřejnost budou pokračovat

Přede dvěma lety uspořádala společnost Sky Office velmi úspěšný letecký den. Zajímalo nás, zda budou tuto akci opakovat. „Chtěli jsme dělat dny pro děti ve dvouletých periodách, ale letos se to nepodařilo. Pustili jsme se do výstavby nového zázemí, konkrétně obloukové haly, která bude servisní základnou, stáním pro tři letadla a ve vestavbě bude kancelář, občerstvení, ubytování a podobně,“ vysvětluje Jiří Novák s tím, že v budoucnosti rozhodně hodlají s akcemi pro veřejnost pokračovat.

Pilot Tomáš Novák krátce představil novou Cessnu: „Vyrobena byla v roce 1975 v USA, tam ale nelétala, ale exportovali ji do Finska. Létala také ve Švédsku a ve Velké Británii, kde ji nejprve měli dva soukromníci, od nichž jsme ji koupili my,“ popsal.

Nejbližší akcí, které se bude účastnit i nový stroj, je soustředění parašutistů z celé ČR. „Proběhne od 6. do 12. července, budou se skákat i tandemy,“ dodává Milan Jankuj.