Peníze jdou na projekty v sociální, zdravotní, kulturní a vzdělávací oblasti. Mezi úspěšnými žadateli je i Diakonie Dubá. Nadace podpořila 40 projektů, žádostí ale bylo 85. Na to, aby bylo možné uspokojit všechny, by ale bylo třeba více než 3,3 milionu korun. O další peníze budou moci organizace žádat už příští rok na jaře.

Rozdělené peníze by měly přispět na podporu osmi tisícovek dětí, seniorů, postižených i jinak potřebných. „Největší příspěvek dostala Diakonie Beránek, která od roku 1991 poskytuje pečovatelské a další navazující služby seniorům a zdravotně postiženým v Liberci a Hejnicích,“ doplnil mluvčí nadace Tomáš Maštálko.

Na dva projekty přispěla nadace diakonii 40 tisíci korunami. Po 30 tisících korun dostaly společnost Maják na programy prevence rizikového chování v základních a středních školách a Diakonie Dubá na centrum sociální rehabilitace.

Křesťanská nadace Euronisa vznikla v roce 1995 z podnětu libereckého Sboru Jednoty bratrské. Působí v české části Euroregionu Nisa, zahrnující čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovský výběžek. Prostředky rozděluje většinou dvakrát ročně, přičemž doposud podpořila téměř tisícovku projektů více než více než 20 miliony korun.

Podle statistik patří Euronisa k nejsilnějším nadacím v zemi. Peníze získává formou darů od firem a sponzorů a z výnosů svého nadačního jmění a také z výtěžků ze sbírky Pozvedněte slabé!

Jedním ze zdrojů financí jsou i tradiční benefiční aukce. Ta letošní se uskuteční 27. listopadu a nabídne 180 uměleckých děl za bezmála milion korun.