„Já jsem zemědělec a on se živí šroubovákem,“ upozorňuje stružnický badatel a historik Petr Fletcher po přednášce, kterou připravil pro každonedělní setkání v kostele svatého Vavřince v Jezvé.

Ta následuje vždy poté, co elektrikář, místní oblíbený výčepní a nyní i zvoník Martin Šimončič ohlásí pravé poledne na jediný zvon, který kostelu zbyl po druhé světové válce.

VHODNÉ PRO KAŽDÉHO

Uváděný amatérismus se na poutavosti a zajímavosti vyprávění nikterak nepodepisuje. Nejedná se totiž o žádnou suchopárnou historii.
Kostel je například zasvěcen svatému Vavřinci. Ten je vyobrazen na stropní fresce, jak je svými katy pokládán na rozžhavený rošt. „Traduje se, že v průběhu křičel na své trýznitele ať ho obrátí, jestli ho chtějí mít propečeného z obou stran,“ vypráví Fletcher.

Tolik exotických zvířat pohromadě mnohé děti z Jonáše nikdy neviděly. Pro některé byla svátkem i samotná jízda vlakem.
Studenti berou děti na výlet. Každý může pomoct rohlíkem

I další detaily a příběhy z Fletcherovy přednášky mají potenciál zaujmout. Navíc ji neustále piluje. „Zvonili jsme čtyřikrát a tohle je třetí verze,“ podotýká Fletcher mezi vyprávěním o zajímavostech kostela a historických událostech, které se k místu vztahují. „Příští týden ale bude stejná, na řadě je seno pro ovečky,“ směje se.

Fletcher se mimo jiné zabývá intenzivním bádáním z historie obce i regionu. „Mým snem je mít vlastní muzeum,“ říká Petr Fletcher. Prozatím má zajímavé kousky vystavené u Martina Šimončiče v hospodě Hasičárna, centru kulturního dění v Jezvé.

Jen v samotném kostele se už podařilo partě nadšenců uspořádat několik koncertů, a na vlastní náklady namířili z kostelní věže webkameru na místní chloubu – pár čápů. Mimochodem prý už z hnízda na komínu opatrně vykukují minimálně čtyři mladé přírůstky.

„Tyhle akce by byly nemožné bez vstřícného přístupu a spolupráce pana faráře Stanislava Přibyla i celé farnosti,“ říká Martin Šimončič, který už před hospodu opět umístil „necertifikovaný hrací prvek“, tentokrát dřevěný vojenský jeep. To bylo předmětem sporů mezi ním a starostou Janem Mečířem. „Pozemek už mám oficiálně pronajatý, tak je to v pohodě,“ dodává.