Obec Náhlov na Českolipsku se může ocitnout bez vody.
V dopise tím pohrozil starostovi města Ralsko, pod kterou obec Náhlov spadá, jednatel společnosti AZ Praha, která vodovod provozuje. „Přišel mi dopis, v němž stálo, že společnost AZ Praha bude vodovod provozovat jen do konce roku,“ říká starosta Ralska Jinřich Šolc.
„Mluvil jsem s jednatelem a dohodli jsme se na tom, že vodovod nechá v provozu i nadále. Nyní jednám s odborníky na tuto oblast, abych zjistil, jak dále postupovat,“ dodává.
Majitel vodovodu by rád našel řešení, ale z jeho slov vyplývá, že to nebude rozhodně jednoduchá cesta. Vypnutí vody v obci s přibližně šedesáti domácnostmi se tak může stát realitou.
„Jsem jediným společníkem. Jsem v důchodovém věku a už nemám sílu na to, abych společnost vedl. Musím najít řešení, jak se zátěže, kterou vodovod přináší, zbavit,“ říká Pavel Kyšer, jednatel společnosti AZ Praha. „Vodovod je šedesát let starý. Získal jsem ho před třemi lety od spřátelené firmy, která ho provozovala. Nyní na to doplácím,“ dodává s tím, že vlastnit takto starý vodovod není žádná legrace.
„Obyvatelé Náhlova platí za stočné dvacet čtyři koruny. Půlka z nich jsou chroničtí neplatiči a nedostávám tak od nich ani to málo, co mi náleží,“ dodává na závěr s tím, že vodovod předá společnosti SVS, která podle jeho názoru má povinnost ho převzít.
Opačného mínění je však Severočeská vodárenská a rozvody převzít nechce.

„Už před několika lety nám majitel vodovod chtěl předat. Rozvody jsou však v havarijním stavu. Proto jsme ho převzít odmítli a ani nyní ho přebírat nebudeme,“ sdělila tisková mluvčí společnosti SVS Dagmar Haltmarová a dodala: „Není to naše povinnost. Musíme se chovat jako komerční podnik a nemůžeme přebírat majetek, který by nás finančně nadměrně zatěžoval. Dopláceli by na to všichni ostatní naši klienti.“
SVS se podle jejích slov dalším jednáním nebrání. Technický stav vodovodu nechají v případě žádosti o jeho předání znovu posoudit pracovníkům SČVK. Ti jeho převzetí ale přibližně před pěti lety nedoporučili a stav vodovodu se během této doby změnil spíše k horšímu.

Další zprávy z regionu najdete zde