Chtěl se vytáhnout a přelezl ostnatý drát k trafostanici. Dostal silný elektrický výboj přímo do obličeje a začaly na něm hořet šaty. Teď pětadvacetiletý muž z Českolipska bojuje o život v popáleninovém centru na pražských Vinohradech.

K neštěstí došlo v areálu vodárny pod úpatím Špičáku v České Lípě ve čtvrtek krátce po půl osmé večer. „Seděli jsme a kouřili. Byli tam ještě dva kluci a on se asi chtěl před nimi předvést. Říkala jsem mu, ať tam neleze," vyprávěla přítelkyně popáleného muže. Ten ji ale neposlechl. Prý chtěl vidět, jak to uvnitř vypadá.

„Najednou se ozvala hrozná rána. Otočila jsem se a viděla, jak mu hoří obličej a hrudník. Dostal to přímo do obličeje," popsala hrozivou scénu roztřeseným hlasem mužova partnerka.

Mladíci, kteří se pohybovali poblíž, zavolali záchranku. Dívka se mu zatím snažila poskytnout první pomoc. „Snažila jsem se mu dát umělé dýchání, ale nešlo to. Šel mu z pusy kouř. Myslela jsem, že mi umře v náručí," doplnila přítelkyně.

„Muž utrpěl popáleniny třetího a čtvrtého stupně na čtyřiceti procentech těla. Transportovali jsme ho na popáleninové centrum v pražských Vinohradech," řekl ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík.

Za pomoci lékařských specialistů muž bojuje o přežití. „Je v ohrožení života," uvedl v pátek odpoledne mluvčí FN Královské Vinohrady Lukáš Matýsek s tím, že další informace o zdravotním stavu nemohou poskytnout.

K vodárně vyjížděli i hasiči. „Dostali jsme hlášení, že hoří trafostanice a je tam zraněná osoba, na které hoří oblečení," řekl velitel zásahu Jan Jech ze sboru českolipských profesionálních hasičů.

Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové je za neštěstím nejspíš jen frajeřina. „Všichni svědkové vypověděli, že se muž chtěl předvést a přelezl plot trafostanice. V její nebezpečné blízkosti nebyl s úmyslem majetkové trestné činnosti, jak tomu v některých případech vloupání do trafostanic bývá," sdělila Ivana Baláková.

„Šli jsme jen okolo, krátili jsme si cestu. Kousek za vodárnou máme stan, kde bydlíme," dodala přítelkyně.

Popáleného muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice.