Základní sazba nájemného u většiny městských bytů se zvedne o 20 procent na 48 korun za metr čtvereční z dosavadních 40 korun. Naposledy město nájemné zvyšovalo v roce 2007.

Ani po tomto zvýšení však částka nedosáhne na obvyklé nájemné ve „městě skla“, které vychází podle znaleckého posudku na 91 korun za metr čtvereční. „Pořád tak zůstáváme pod touto částkou. Při navýšení jsme zohlednili letošní dvacetiprocentní nárůst cen za plyn a teplo i skutečnost, že většina nájemníků obecních bytů patří do finančně slabší skupiny obyvatel, jako jsou například senioři či matky samoživitelky,“ vysvětlil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK). „Zároveň jsme se minimálním navýšením chtěli vyhnout nárůstu neplatičů,“ podotkl starosta. Zásadní problémy s dlužníky nájemného prý ale nemají. „Daří se nám ve spolupráci se správcem bytového fondu dluhy řešit.“

Podle starosty město každý rok vrací do údržby domů přibližně sedm milionů korun. Letos zde řemeslníci například zateplovali sokly a upravovali přední a zadní vchody na bytovém domě na třídě T.G.M. „Jinak se průběžně zatepluje, mění se okna, v minulosti jsme kompletně rekonstruovali střechu na Rumburských hrdinech včetně zateplení. A automaticky opravujeme uvolněné byty,“ uvedl Jaromír Dvořák.

Nový Bor aktuálně vlastní 355 bytů, z toho jich je 234 nájemních a zbývající část tvoří byty v domech s pečovatelskou službou. 

„To mi ani neříkejte. Jako by nestačilo, že základní potraviny jsou měsíc od měsíce dražší, k tomu teď manžel přišel o práci, nevím jak vyjdeme,“ reagovala na zprávu o nájemném žena středního věku žijící v jednom z panelových domů v ulici Rumburských hrdinů. „I když je fakt, že nám s nájmem dlouho nehýbali,“ přiznala.

Zvýšení o 20 procent

Lidem, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu určitou, jichž je třetina, se zvýší sazba nájemného o 20 procent od 1. ledna 2020. U nájemních smluv na dobu neurčitou stoupne nájemné o stejnou sazbu od 1. ledna 2020 postupně při konci a následném prodloužení nájemní smlouvy. U devatenácti bytů v domě na ulici Rumburských hrdinů číslo 860, které město postavilo z dotace Státního fondu rozvoje bydlení pro příjmově vymezené osoby, se nájemné zvýší až od 1. července 2020 pouze o míru inflace. V osmi bytech v domech s pečovatelskou službu, které mají společné sociální zařízení, se změní nájemné z 36 korun na 43,20 korun za metr čtvereční plochy obydlí.

„V nejbližší době budeme všechny nájemníky obecních bytů obesílat s informací o konkrétním navýšení nájemného. To se týká zejména těch, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Ti se musí podle zákona do dvou měsíců vyjádřit, zda s návrhem souhlasí či nikoli,“ doplnila referentka správy majetku na novoborském městském úřadě Jiřina Ešnerová.

Byty spravuje městská Novoborská bytová společnost. Jak potvrdila Radmila Pokorná z radnice, bytový fond města je několik let na stejné úrovni. „V plánu je jeho rozšíření s využitím dotačního programu Státního fondu rozvoje bydlení, jednou z lokalit je Nemocniční ulice, kde město vykoupilo vybydlenou ruinu a nechalo ji zbourat,“ připomněla Pokorná. Na uvolněném prostranství by pak měl vyrůst nový dům s byty o velikosti 2+1 a 1+1, o které je v Novém Boru mezi žadateli největší zájem.

Nový Bor
Tř. T.G.M. – 88 bytů
Rumburských hrdinů – 84 bytů
Nemocniční ul. – 34 bytů
Husova ul. – 14 bytů
Janov – 9 bytů
Liberecká ul. – 3 byty
Purkyňova ul. – 2 byty