Takový je výsledek ankety, která v průběhu března probíhala na webu českolipské radnice a rovněž v městských novinách. Svůj názor lidé vyjadřovali i v anketě a diskusi Českolipského deníku.

„Radní asi touží mít z České Lípy jeden velký supermarket, do kterého od Špičáku vjedu a v Dubici vyjedu,“ napsal Mira v diskusi na webu Českolipského deníku. Byl jedním z mnoha obyvatel České Lípy, koho nenechal chladným záměr developerské společnosti CS Property Private a MPP Alfa, vlastníka obchodního domu Banco v centru České Lípy.

Mají jasno

Ten plánuje objekt, jehož autorem je Emil Přikryl, který patřil do známého libereckého ateliéru Sial, zbourat a postavit moderní dvoupatrový objekt ze skla, dřeva a kovu. Na dvanácti tisících metrů čtverečních by měli Českolipané dostat nákupní galerii. K tomu však investoři potřebují přilehlé parkoviště, které je v majetku města. Zastupitelé v průběhu příštích měsíců čeká rozhodnutí, zda strategickou parkovací plochu v centru prodají či nikoliv.

Podle výsledků městské ankety mají sami Českolipané jasno. Z došlých odpovědí jednoznačně procentuálně převažuje negativní odpověď vůči plánům investora. Příkladem může být dotaz, zda lidé podporují záměr demolice Banca a výstavbu nové obchodní galerie podle návrhu.

V odpovědích zaznělo 1298 krát ne, pro bylo 833 hlasů. Ještě výraznější rozdíl panoval u otázky, zda by bylo lepší, aby se Banco zbouralo a nahradil ho objekt stejné, nebo menší velikosti. Pro se vyslovilo 244 lidí, proti 940. Na druhou stranu si ale většina hlasujících Českolipanů nemyslí, že by Banco mělo zůstat jako připomínka minulého režimu.

Z výsledků ankety rovněž vyplývá, že podle názoru lidí může další nákupní centrum ohrozit drobné živnostníky a rovněž zhoršit dopravní situaci ve středu města.

Oproti tomu lidé podpořili nové nákupní centrum na webu Českolipského deníku. Během čtyř dnů, kdy anketa běžela, bylo pro 77 procent z téměř tří stovek hlasujících. V diskusi zaznívaly hlasy pro i proti. „Líbí se mi to, jsem pro zbourání, budou pracovní místa,“ napsala Veru. „Představte si tu masu hmoty zabírající dnešní Banco a plochu parkoviště, která ještě v jistém smyslu patří nám všem. Pokud by to představitelé města prodali, už nikdy nebudeme mít vliv na to, co by tam jednou mohlo stát doopravdy,“ vyjádřil svůj názor Rolf.

Představitelé radnice se prozatím k záměru nechtějí vyjadřovat. Podle mluvčí českolipské radnice Kateřiny Urbanové v tuto chvíli ještě ani není jasné, kdy o možném prodeji parkoviště budou zastupitelé jednat.

HLASOVALI JSTE V ANKETĚ:

Podporujete záměr demolice Banca a výstavbu nové obchodní galerie podle návrhu?

ANO - 833 NE - 1298

Bylo by lepší, aby bylo Banco zbouráno a nahrazeno objektem stejné nebo menší velikosti?

ANO - 44 NE - 940