Středa 20. července: Bomba, kvůli které včera policisté evakuovali 3500 lidí z libereckého nákupního centra Nisa a prodejny nábytku Sconto, je už zlikvidována. Dnes ráno obchody normálně otevřely. Nakládání nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války na speciální nákladní auto s pískem trvalo v noci z úterý na středu podle policejní tiskové mluvčí Ivany Balákové několik hodin a dnes ve 3.20 hodin se kolona asi osmi vozů policistů, hasičů a zdravotní záchranné služby vydala do prostoru Ralsko. Tam pak byla stokilogramová nebezpečná nálož v odstřelovací jámě pyrotechniky zneškodněna. Bombu nalezli stavební dělníci při výkopových pracích blízko Sconta včera po 17.hodině, následně policisté celý prostor vyklidili. Šlo totiž o vysoce nebezpečnou pumu se štěpinovým zraňujícím dosahem až do jednoho kilometru. Dokud nálož policisté neodvezli, bylo neprodyšně uzavřeno nejen centrum Nisa a Sconto, ale i všechny přístupové cesty. Samotný transport pumy do Ralska vedl po silnicích nižších tříd, nad ránem vyprázdněných, právě kvůli bezpečnosti motoristů a obyvatel z okolí.

Policisté museli v úterý 19. července evakuovat nejen největší zdejší nákupní centrum, ale i další obchody do okruhu jednoho kilometru a uzavřeli všechny příjezdové silnice. Samozřejmě, že z parkovišť musela zmizet také všechna zde odstavená auta.

O tom, kdy a jak bombu odvezou z místa nálezu, ještě v úterý pozdě večer neměli sami policisté jasno. „Jde o mimořádný nález, bomba má tříštivý účinek do okruhu jednoho kilometru, je skutečně velice nebezpečná,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Baláková. Vyklízet prostor začali policisté po 17.hodině, zcela prázdné bylo obchodní centrum už ve 20.50 hodin.

Za nebezpečný označila policejní mluvčí také připravovaný transport letecké pumy. Dokud bombu policisté za asistence hasičů z místa nálezu neodvezou, zůstane nákupní centrum Nisa a další obchody v okolí prázdné. Což může trvat celou noc.

"Dělníci se zachovali velmi obezřetně a správně. Pumy se ani nedotkli a hned volali policii. Přitom znám z minulosti případy, kdy lidé menší bomby klidně naloží do auta a na policii je sami odvezou. Neuvědomují si přitom, že riskují nejen své zdraví, ale možná i život. Leteckou bombu tohoto typu nenacházíme na Liberecku každý den, jde o ojedinělý nález," doplnila Ivana Baláková.

Bombu odvezou policisté ještě dnes v noci

Liberec - Podle tiskové mluvčí liberecké policie Ivany Balákové odvezou policisté leteckou pumu z druhé světové války, kterou v úterý v podvečer našli dělníci při výkopových pracích u nákupního centra Nisa v Liberci, ještě v noci z úterý na středu.

Dnes po 23. hodině Baláková Deníku sdělila, že příprava transportu vysoce nebezpečné bomby ještě stále probíhá a bude trvat několik hodin. Na místě nálezu jsou nejen policisté, pyrotechnici a hasiči, ale také zdravotní záchranná služba - pro případ, že by došlo k nějakému zranění.

"Pumu odvezeme do speciální odstřelovací jámy," řekla Ivana Baláková s tím, že policie konkrétní lokalitu, kde se jáma nachází, médiím nesděluje. Pravděpodobně tedy ráno budou moci obchody v nákupním centru normálně otevřít.

Jak upřesnila Baláková, kvůli bombě, nalezené dělníky po 17. hodině mezi centrem Nisa a prodejnou nábytku Sconto, evakuovali policisté z prodejen přibližně 3500 lidí. Vyklidili také parkoviště a uzavřeli příjezdové cesty k prodejním centrům, a to všechno v okruhu jeden kilometr. Až tak daleko by byla schopna puma, pokud by explodovala, zranit člověka.