„Nikde tu není útulek, kam bychom ho mohli odvézt. Mladého kozla si proto vzal kolega, který má zahradu. Jenže její půlku a chlívek už stačilo zvíře zdemolovat. Žádáme proto širokou veřejnost o pomoc při pátrání po majiteli zvířete,“ vyzval Antonín Doležal, zástupce ředitele Městské policie v České Lípě.

Chybí mu stádo

Tím dobrodincem, u něhož kozlík prozatím zakotvil, je Václav Bína, vedoucí hlídkového oddělení. „Chovám ovce, tak jsem ho vzal k nám, než se najde majitel, nebo ho předáme někomu, kdo se kozám věnuje. Je mladý, a proto vyvádí. Navíc mu chybí i stádo, které potřebuje, aby se otrkal,“ popsal Václav Bína, který kozla kvůli jeho chování už pojmenoval Matěj.

„Je agresivní, útočí na ovce a na nás taky. Nejradši by nás pokousal všechny,“ komentoval Ondřej Bína. „Pokud je kozel jako stádové zvíře osamocený a ještě ke všemu vystresovaný, může být opravdu divočejší,“ souhlasila majitelka kozí biofarmy v Novém Dvoře Milena Krejzová, která se chovu koz věnuje již několik let.

Z daleka není

Podle ní zvíře může pocházet z okruhu zhruba pěti kilometrů od místa nálezu. „Ale pokud jej například honili psi, mohl klidně překonat i delší vzdálenost, jak se snažil utéct,“ upozornila Milena Krejzová.

Hledání vlastníka zvířete je obtížnější, protože kozlík nemá ušní známky. „Jeho majitel by se pak našel lehce, protože každá čistokrevná koza ji musí mít a je rovněž zapsaná v plemenné knize,“ vysvětlila Milena Krejzová.

V souvislosti s tím doplnila, že chybějící ušní známky vypovídají o tom, že vlastník měl zvíře nejspíš pouze na to, aby mu spásal trávu na zahradě. Možná, kdyby byl plemenný, byla by po něm větší sháňka. Takový kozlík totiž vyjde od čtyř do šesti tisíc korun a mezi chovateli je po plemenných kozlech poměrně velká poptávka.