Ambiciózní projekt regenerace historického centra Nového Boru zůstane podle některých zastupitelů ještě mnoho let u ledu.
O nedostatku peněz v evropských fondech, ze kterých město chtělo projekt financovat, jsme již informovali a na totéž upozornil při březnovém zasedání zastupitelů také zastupitel František Kuric.
„Ve městě je čím dál větší nepořádek, a to nemyslím jen odpadky v ulicích a u popelnic. Rozbité lampy, špatně udržovaná zeleň nebo náměstí, které dělá městu spíše ostudu, než aby ho reprezentovalo,“ uvedl František Kuric.
„Místo abychom se zabývali megalomanským projektem, který stejně nedokážeme zrealizovat, tak bychom se měli zaměřit na to, co je v našich silách,“ dodal. Na mysli měl postupné zkrášlování centra, například položením nové dlažby na náměstí nebo zasazením nové zeleně. S touto myšlenkou se ztotožnila i starostka města Stanislava Silná. „Není dobré o tom pouze mluvit. Já osobně dám zelenou každému kroku, který k postupnému zkrášlení města povede. Je třeba začít konat,“ uvedla starostka a při zasedání zastupitelů navrhla Františku Kuricovi, aby se věci ujal a začal předkládat konkrétní návrhy na zlepšení situace.
Ten se opět ujal slova a svůj první návrh přednesl. „Zjistil jsem, že v databázi ministerstva kultury máme stále zapsanou sochu Jana Nepomuckého. Bylo by dobré ji získat zpět do města a umístit ji například místo nesmyslně plánovaných záchodků na náměstí,“ sdělil zastupitelům. Někteří jeho kolegové přijali jeho návrh s povděkem a jiní jen nevěřícně kroutili hlavou.
Socha Jana Nepomuckého zdobí v současné době náměstí města Kravaře, mezi nímž a městem Nový Bor o její vlastnictví už v minulosti proběhl spor, který před nedávnem ukončil rozsudek krajského soudu.

„Socha patří Kravařům. Rozsudek hovoří jasně a více už se k tomu nechci vracet,“ řekl starosta Kravař Vít Vomáčka.
Sochu Jana Nepomuckého tedy město Nový Bor s největší pravděpodobností na své náměstí nezíská.
S dalším námětem, jak se postarat o centrum města přišel také novoborský zastupitel a kandidát na senátora za stranu SOS Jaromír Dvořák.
„Se zkrášlováním města bychom měli začít úplně jednoduše, tak jako to dělají v jiných městech. Stačí, aby městská policie více na pořádek dbala. Její prioritou by mělo být vymýcení bezdomovců a jiných nekalých živlů z centra, na což jsem upozorňoval už několikrát,“ říká Jaromír Dvořák.
„Vyzval jsem i starostku města, aby na toto téma začala jednat se společností Tesco, před jejichž obchodem se bezdomovci scházejí a dělají ve městě nepořádek,“ dodal.