Rozhodnutí zastupitelů o opravě Jiráskova divadla vyvolává další otázku, konkrétně co bude s budovou Tilie na Jeřábkově náměstí. Město do tohoto objektu investovalo desítky milionů korun.

Připomeňme, že tento projekt od prvopočátku provázejí podivné okolnosti. Nejprve město v roce 2003 vypsalo architektonickou soutěž a obyvatelé České Lípy vybírali nejhezčí návrh. Zvítězil projekt skupiny českolipských architektů, město ale vybralo návrh Jaromíra Pizingera. Autoři nejhezčího návrhu se obrátili na úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale marně.

Dalším zádrhelem se stal samotný objekt Tilie. Jeho zakomponování do nové stavby bylo přímo podmínkou, nakonec však město začalo usilovat o jeho zbourání. Co tedy s dírou? Přesně tak totiž nazývají všichni místo v Tržní ulici. Jediné, na čem se volení zástupci shodují, je potřeba divadla (naplněná rekonstrukcí) a na nutnosti místo zkulturnit.

„Je to jedno z nejošklivějších míst ve městě. Komise pro regeneraci městské památkové zóny by se jím měla zabývat,“ řekl Petr Skokan, jeden ze zastánců stavby divadla nového. „Díru bychom měli prodat, aby někdo dostavěl, co bylo zbourané. Nebo tu udělat parkoviště,“ tak zněl návrh Karla Tejnory.

Místostarosta Jan Stejskal k budoucnosti tohoto místa řekl, že město vypíše architektonickou soutěž. „Osobně se přikláním k tomu, aby zde vznikla odpočinková zóna. Stavět tu cokoliv, je složité kvůli základovým podmínkám,“ uvedl. Doplnil, že o toto místo se zajímal jeden z podnikatelů, který zvažuje stavbu hotelu. „Zahajujeme také přípravu rekonstrukce Sokolské ulice,“ dodal Jan Stejskal.