Ještě včera večer na Polevsku a v okolí nepřetržitě vydatně sněžilo. Organizátoři Polevské lyže na začátku týdne mysleli, že teprve v pátek v podvečer se rozhodnou, jestli se nedělní závod uskuteční. Nakonec měli jasno téměř o dva dny dříve a ve čtvrtek proběhla první velká úprava tratí. (Více o závodu ZDE)

„Nejlepší svezení je od kapličky směrem k Polevskému vleku, kde leží asi 10 centimetrů sněhu. Tam se podařila jak stopa pro klasiku tak i na skate," hlásil ještě ve čtvrtek na webu skútrař Ski Polevsko, které se o tratě v okolí Polevska stará. Se včerejším vydatným sněžením přibyl nový vzkaz: „Stopa nám po strojové úpravě maličko zapadá sněhem. O vše se však starají nadšení běžkaři, kteří stopu projíždějí."

Skútr, válcující trasu nebo vyznačující stopu, vyhnalo do kopců také město Cvikov, zválcováno včera bylo už od cvikovského sídliště. A směrem od Hokra na Kaufmanův Buk, U Jána a Ptačinec byly výborné podmínky.

Ode dnešní deváté hodiny ranní je už také v provozu vlek ve Ski areálu Polevsko, svah včera upravila rolba.

Sníh včera nepotěšil jen řidiče. Na Českolipsku se od rána do odpoledne stalo devět dopravních nehod kvůli čerstvému sněhu. „Nikdo se při nich nezranil a škody byly minimální," doplnil mluvčí policie na Českolipsku Ivana Baláková.

Přibývá otevřených sjezdovek

Přírodní sníh znatelně vylepšil podmínky pro lyžování v celém Libereckém kraji. Nadále ale provozovatelé areálů vyrábějí umělý. Díky tomu přibývá počet otevřených sjezdovek, upravené stopy budou mít o víkendu i běžkaři. Ve skiareálech je až 60 centimetrů sněhu.

V největším středisku v kraji, které je v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, bude od soboty v provozu lanovka na Lysou horu. „Za poslední tři dny tam připadlo 60 centimetrů," řekl ředitel skiareálu Michal Kopecký. Vrchol Lysé hory je v nejpřísněji chráněné zóně národního parku a technické zasněžování tam není možné. Aby se tam mohlo lyžovat, musí napadnout alespoň půl metru sněhu.

Podle Kopeckého bude od soboty možné lyžovat po modré sjezdovce, červená zatím zůstane uzavřená. Na víkend v Rokytnici také poprvé upraví tratě pro běžkaře. „Zhruba polovina jich bude v provozu, nějakých 15 kilometrů," dodal.

Další část skiareálu otevřou od soboty také v nedalekém Harrachově, lyžovat bude možné po modré sjezdovce na Rýžovišti. I v Harrachově už lze vyrazit na běžky, k dispozici je zhruba 50 km tratí.

Velmi dobré podmínky k lyžování nabízí i další skiareály v Krkonoších. Obdobné to je v Jizerských horách a na Ještědu v Liberci. Z větších středisek se nedá příliš lyžovat už jen v Bedřichově, kde je zatím v provozu pouze dětský vlek na Malinovce se 150 metrů dlouhou sjezdovkou. „Od soboty pustíme dlouhý vlek na Malinovce," uvedl za areál Pavel Bažant. K němu náleží sjezdovka dlouhá přes půl kilometru.

V Bedřichově mají lepší podmínky běžkaři, kteří mohou jezdit čtyřkilometrové kolečko po závodu Jizerská 50. Upravená je zatím jen čtyřkolkou a stopařem část magistrály z Jizerky. „S největší pravděpodobností bude v nejbližších dnech možná úprava rolbou jak z Jizerky, tak z Bedřichova," uvedla Jizerská o.p.s, která se stará o úpravy magistrály.