Vězni z Věznice Stráž pod Ralskem si mohli po roční práci se včelami poprvé v životě vyzkoušet vytáčení medu. Takzvané medobraní probíhalo v rámci projektu včelařství ve věznicích, který je součástí nové koncepce českého vězeňství a ve Stráži pod Ralskem funguje od minulého roku.

JEN ZA ODMĚNU

Mezi vězni je o tuto aktivitu velký zájem, ale zúčastnit se jí nemůže každý. „Odsouzení jsou vybraní podle charakteru jejich trestné činnosti, délky trestu a chování ve věznici. Nejsou při tom žádná bezpečnostní opatření, odsouzení jsou u úlu pod dohledem jednoho odborného zaměstnance věznice," říká ředitel věznice Stráž pod Ralskem Ladislav Blahník.

V rámci medobraní mohli vězni poprvé vyzkoušet všechny činnosti, které jsou se získáváním medu spojené. Od odebrání plástů včelám, přes odvíčkování plástů až po vytáčení medu v medometu. Výsledkem snahy a péče bylo 80 kilogramů medu.

Med od včel, o které se vězni starají, bude použit ve vězeňské kuchyni, ale také jako originální dárek pro pracovní návštěvy či spolupracující organizace. Část medu bude předána vězňům, kteří se o včely starali a ti ho budou moci darovat svým příbuzným.

Českolipské slavnosti 2017.
FOTO: Česká Lípa oslavila 680 let od první zmínky ve velkém stylu

O tom, že se včelařství ve věznici uchytilo, svědčí i fakt, že původně s včelami pracovalo jen 9 vězňů a nyní dvanáct, navíc sami postavili další úly.

„Letos bude počet včelstev ve věznici rozšířen na dvanáct. Nové úly jsou již připraveny a jsou umístěny ve vyhrazeném prostoru přiléhajícím přímo k věznici. Vězni zde vysadili i medonosné keře a rostliny," popsala tisková mluvčí věznice Martina Krutinová.

„Líbí se mi práce s živými tvory," říká odsouzený muž a začínající včelař

Jedním z dvanácti vězňů, který dostal šanci naučit se zákonům včelařství a pečuje o první úly u věznice, je M. V. Odsouzen byl za krádeže a do konce trestu mu ve Stráži pod Ralskem zbývá necelý rok. Odpověděl nám na několik otázek.

Proč jste se přihlásil jako zájemce o včelaření?
Protože jsem s touhle aktivitou už začal ve věznici Bělušice, kde jsem získal osvědčení, ale jenom málo praxe. Proto jsem při možnosti dále se vzdělávat nastoupil k mému vychovateli do kroužku.

Měl jste s včelařením již nějaké zkušenosti?
Před vězením žádné.

Co už umíte?
Už jsme tady dělali téměř vše. Umím vyrobit rámečky do úlů, zatavit mezistěny, odvíčkovat plásty, vytáčet med, učím se se starat o včely v jednotlivém ročním období.

Co vám včelaření zatím dalo?
Rozhled, možnost věnovat se něčemu novému, nové zkušenosti a naplnilo mi to volný čas po práci.

Co se vám na včelaření nejvíc líbí?
Mně se líbí ten klid, práce s živými tvory, práce v přírodě, venku. A moc se mi líbilo stáčení medu.

Plánujete, že se včelařením budete zabývat i na svobodě? Jakým způsobem?
Ano, chtěl bych to určitě zkusit. Zatím bych ale asi mohl jen někomu vypomáhat.

Ani po kolena vody nemají opraváři koryta českolipského toku Ploučnice. Řady pískovcových kvádrů na 180 metrů dlouhém obezděném úseku řeky odplavila voda.
Sto let staré koryto řeky se rozpadalo