Silnice mezi Svorem a městem Jablonné v Podještědí byly dlouho pověstné zběsilými jízdami většinou polských pašeráků a převozců kradených aut z Německa, kteří se posilnili drogou. Kvůli uzavření hranic tyto přejezdy ustaly.

Podle policistů se nyní ale staly fenoménem bezohledné jízdy zdejších frajírků, kteří se předvádí v silných vozech. „Po zadržení u nich policisté zjišťují, že řídí častěji pod vlivem drogy než alkoholu,“ potvrdila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Svou divokou jízdou ohrožoval všechny účastníky silničního provozu naposledy tento týden zfetovaný 21letý mladík, který po zadržení strávil noc v cele, přišel o řidičský průkaz a nemine ho soud. „Delikt jsme kvalifikovali jako ohrožení pod vlivem návykové látky a po tom, co obdržíme výsledky laboratorního rozboru obsahu zajištěných narkosáčků, nejspíš rozšíříme tuto kvalifikaci o přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,“ informovala mluvčí policie. Za to může narkoman skončit až na dva roky ve vězení.

Incident se odehrál v nočních hodinách ve Lvové na silnici číslo 13, kde na provoz dohlíželi policisté z Jablonného v Podještědí. Jakmile kolem nich na Cvikov prosvištělo BMW, vyjeli za ním se zapnutými majáky.

Museli použít slzný sprej

Řidič na znamení nereagoval, naopak přidal. „Když ho policisté poprvé dojeli, měli na tachometru 230 kilometrů v hodině,“ uvedla Baláková. U motorestu Stop pachatel na chvíli zastavil. Pak opět naplno sešlápl plyn a začal ujíždět ke Kunraticím a Cvikovu, kde u autobazaru prudce odbočil do města a projel ulicemi Pivovarská, ČSA a Kolárova, aby se odtud znovu vrátil na hlavní silnici. Následně směřoval opět na Jablonné v Podještědí a u křižovatky na Petrovice prudce odbočil na obec Kněžice.

„Zhruba sto metrů od tohoto místa ho zablokovala dvě naše služební vozidla a znemožnila mu další jízdu. Policisté ho museli z auta vytáhnout, protože jejich výzvy k vystoupení ignoroval,“ sdělila mluvčí Baláková. Vzhledem k tomu, že se velmi aktivně bránil, použili muži zákona donucovací prostředky a nakonec i slzotvorný prostředek. Hned na místě byl mladík podroben orientačnímu testu na drogy, který byl pozitivní na amfetamin a kokain. Kromě toho měl v autě i u sebe šest sáčků s rostlinnou a krystalickou látkou. „Orientačně jsme sáčky otestovali na drogy s pozitivním výsledkem. Ten nám upřesní laboratorní expertíza, na kterou nyní čekáme,“ řekla Ivana Baláková.

Divoké honičky pod vlivem drog

Podobné případy nejsou ojedinělé. Na konci dubna stíhala policie od Cvikova také piráta v BMW, který řídil pod vlivem drog. Jel rovněž rychlostí 230 km, než uvízl v koloně na Práchni. Vystoupil až pod namířenou zbraní. Muž z Jablonce měl navíc vysloven zákaz řízení a v minulosti už pod vlivem drog usedl za volant.

V březnu proběhla také od Svoru přes Cvikov honička policejní hlídky s 22letým mladíkem z Rumburku, který rovněž nesměl řídit. Navíc byl pod vlivem drog, jak zjistili policisté po jeho zadržení. Při svém počínání a řízení vozu Audi A5 rychlostí vyšší než 200 kilometrů v hodině ohrozil nejen sebe, ostatní řidiče a případné chodce, ale zejména i dva své vrstevníky, mladíka a dívku, které vzal na půlnoční projížďku. Skončil v rozbahněném poli. Obdobně jako mladý Polák, kterého před nedávnem poslal českolipský soud za nebezpečnou jízdu Cvikovskem na 30 měsíců do vězení.

Kradené luxusní Audi A8 řídil bez klíčků a nedbal na předpisy. Dvě auta a traktor tak kvůli jeho počínání za Kunraticemi u Cvikova havarovala. Zastavil, až když si ulomil kolo. „Za zatáčkou jsme dostali obrovskou ránu, odhodila nás do příkopu, naše auto mělo urvaný celý zadek,“ uvedl jeden z poškozených řidičů Vojtěch P. Jeho manželka se musela měsíc léčit s otřesem krční páteře a dodnes má problémy. Policista Martin Vlk, který se zapnutými majáky stíhal omámeného kurýra Seweryna O., uvedl: „Jeli jsme Cvikovem asi 130 kilometrů za hodinu, tedy i ten v audi, mimo obec až 180.“ Podle znalce byl šofér silně ovlivněn metamfetaminem.