I toto jejich základní školení ale v Akademii vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem ovlivnila koronavirová krize. Aby příprava nových dozorců neztroskotala na přísných hygienicko-epidemiologických opatřeních, přišli zde s novinkou – k intenzivnímu výcviku si opatřili figuríny. Šest jich má mužskou a jedna ženskou podobu.

Figuríny koupili v Čechách

„Jsme prvním bezpečnostním sborem, který figuríny do odborné přípravy aplikoval,“ informovala mluvčí VS Petra Kučerová. Lidské modely teď ve Stráži slouží k nacvičení přikládání pout, přikládání pout s poutacím opaskem, poutání jedné ruky s opaskem, přikládání nožních pout, přikládání předváděcích řetízků, preventivní prohlídku či kontrolu vstupujících osob.

Studenti z řad příslušníků VS nyní jezdí do Stráže v menších skupinách a také vždy z jednoho regionu. Během roku jich tamní pedagogové a odborníci proškolí na 600. „Koronavirová krize nás ve vzdělávání nezastavila, ale museli jsme přizpůsobit podmínky výuky tak, aby vše probíhalo bezpečně. Figuríny se nám podařilo nakoupit v tuzemsku,“ uvedl ředitel akademie František Vlach.

Jak vysvětlil, aktuálně se věnují pěti skupinám začínajících dozorců, kteří sem přijíždí a absolvují intenzivní výcvik. Poutání nacvičují od rána do večera. Další týden budou mít zase jinou náplň výuky. „Přestože se nevyhneme také některým teoretickým věcem, je náš výcvik zaměřen na praktickou část. Aby příslušníci byli schopni například pouta řádně používat a v souladu se zákonem,“ řekl Vlach.

Figuríny zatím používají jen několik dnů a tak zajišťují zhruba 80 % výcviku, který je jinak možné provádět pouze ve dvojici. Jak potvrdil organizátor výcviku Pavel Hegr, do nouzového stavu si spoutávání zkoušeli sami na sobě.

„Trénujeme standardní služební postupy s vězněnými osobami, teď konkrétně poutání. Mladí kolegové zkouší zvládnout různé doporučené způsoby,“ přiblížil Hegr. Podle něj VS používá různé kombinované způsoby poutání, a to podle nebezpečnosti vězňů a podle konkrétních situací, ke kterým ve věznicích dochází.

Trestanci tedy dostávají „želízka“ běžně na ruce, někdy na ruce i nohy. Využíván je i poutací opasek. „Nejtěžší varianta je kombinace uvedených způsobů. To je nejvíce bezpečná forma. A co pamatuji, tak se z toho nikdo nedostal,“ konstatoval zkušený lektor Hegr. Jeho svěřenci v akademii v rámci kurzu ovládnou s jistotou základní dovednosti v používání pout. Další zdokonalování je otázkou jejich praxe ve věznicích.

Pomalu, ale jistě

„Nejdůležitější pravidlo je poutání neuspěchat. Nejde o žádné časové limity, důležité je, aby to bylo provedené správně, aby se odsouzený z pout nedostal a třeba neublížil mně nebo kolegovi,“ prozradil nováček Jan Fotr ze Světlé nad Sázavou.

Jeho kolegyně Eva Šimková dodala, že po zvládnutí hlavních zásad dokážou spoutat člověka během chviličky. Musí se vyvarovat chyb, které jsou bezpečnostního charakteru a týkají se zejména dodržení optimální vzdálenosti při poutání a obezřetnosti k chování odsouzeného.

„Dáváme povely, ale stále si musíme hlídat, aby nás nenapadl, to je hlavní. I když se vězeň chová klidně, tak na vás může náhle vystartovat,“ popsala Šimková, kterou prý extrémně náročné povolání zajímalo už dlouho. „Člověk se naučí spousty věcí. Je to také jiná práce než sedět někde v kanceláři,“ dodala.

Akademie vězeňské služby ve Stráži pod Ralskem je svého druhu jediné vzdělávací zařízení v Česku. Současný název nese od roku 2013, ale ve Stráži pod Ralskem se příslušníci VS školí už od roku 1994.