VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše generace má tolik možností. Stačí obětovat čas a píli

Mimoň - Rozhovor s Alenou Brabencovou, studentkou z Mimoně, která získala stipendium na prestižní školu ve Velké Británii a uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.

31.7.2016
SDÍLEJ:

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. I proto uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.Foto: archiv A. B.

Patří mezi nejaktivnější středoškoláky v České republice. Ve stejnojmenné soutěži letos skončila na devátém místě. Šestnáctiletá Alena Brabencová z Mimoně se věnuje dobrovolnictví, jezdí na letní školy a výměnné pobyty, učí se pět jazyků a od září bude studovat na prestižní střední škole ve Velké Británii. Společně s dalšími sedmnácti studenty z republiky prošla náročným výběrovým řízením a získala stipendium od Nadace Open Society Fund Praha.

Se studentkou Gymnázia Mimoň jsme si povídali o jejich aktivitách i plánech do budoucna.

Když jsem si prohlédla váš profil na Facebooku, vaše aktivity nepůsobí jako typické pro české středoškoláky. Nebo se pletu? Jak vnímáte svou generaci?

Nejsem si jistá, zda-li dokážu na tuto otázku odpovědět objektivně. V mimoškolním sektoru se pohybuji již několik let a je každodenní součástí mého života, většinu přátel a známých znám právě díky mimoškolním aktivitám a jedná se o talentované, ambiciózní a aktivní středoškoláky. Myslím si, že se zvyšuje povědomí o těchto aktivitách i v menších městech a lidé si začínají plně uvědomovat jejich význam nejen při výběrových řízeních na prestižní školy, ale i při hledání práce. Naše generace má takových možností stačí obětovat čas a píli.

Čemu všemu se mimo školu věnujete?

Mé první dobrodružství proběhlo před třemi lety, kdy jsem se zúčastnila mezinárodního projektu v Praze. Velmi mě to okouzlilo a během dalších let jsem podstoupila výměny mládeže v Berlíně, na Tenerife, v Dublinu a v malebné vesničce v Itálii.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá. Dobrovolničila třeba v Ekocentru Brniště.Také pomáhám v brnišťském Ekocentru a pomáhám na různých dětských akcích v okolí. Dobrovolničím i v organizaci AFS, která posílá české studenty studovat do zahraničí, a zde se stará o studenty, kteří přijeli do České republiky. Jsem aktivní členkou Česko-německého fóra mládeže v pracovní skupině Okamblick.

Také jsem se zúčastnila několika letních škol, například na Technické univerzitě studovala obor Textilní technologie a design a pracovala na projektu v Googlu o kyberšikaně. Hodně mě baví jazyky a za svá studia jsem se samozřejmě učila angličtinu, němčinu, španělštinu a poslední rok ruštinu a francouzštinu. Angličtinu jsem rok učila jednu mladší slečnu.

Samozřejmě se také účastním anglických olympiád a soutěží, v průběhu let jsem dostala několik pochval ředitele za reprezentaci školy a v červnu jsem byla oceněna jako jedna z patnácti nejaktivnějších středoškoláků v České republice.

Co z toho je vaše opravdu srdeční záležitost?

Všechno! Zní to jako klišé, ale každá z těchto aktivit mi dala možnost poznat úžasné lidi, kteří mě stále nepřestávají inspirovat, naučila mě nějakým specifickým dovednostem, pomohla mi dále na cestě osobního rozvoje, jednoduše mě naučila něco nového a jedinečného.

Na výměnách mládeže se člověk učí mnoha věcem pro mě to bylo hlavně otevření se z ulity a socializace, práce v týmu a spolupráce. Dobrovolničení mě nabíjí pozitivní energií a radostí, když vidím dětské obličeje při maximální soustředěnosti na vytvoření nejlepšího papírového zvířátka, tak se musím usmát. Česko-německé fórum mě učí závazkům a jak je dodržovat, umění dělat kompromisy, řešit problémy a vyjádřit svůj názor. A takhle bych mohla pokračovat. V srdíčku mi z každé aktivity určitě zůstává nějaký kus, na který nezapomenu a který je pro mě opravdu důležitý.

Čeká vás studium na Reddam House ve Velké Británii. Co budete studovat a jaká jsou vaše očekávání?

Budu studovat anglickou literaturu, umění, psychologii a drama. Snažím se nemít očekávaní a nechat se překvapit jisté ale je, že mě čeká úplně jiný svět, jiný systém, asi i úplně jiný život, a hlavně nezapomenutelná zkušenost a zážitek.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. I proto uspěla v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2016.

Bylo výběrové řízení na získání stipendia náročné?

Nadace OSF Praha, která zde zprostředkovává (ve spolupráci s britskou organizací HMC) výběrové řízení má již dlouholeté zkušenosti, a tak je výběrové řízení na velmi vysoké úrovni. Poměrně komplikovaná část je podání samotné přihlášky musí se přiložit několik dokumentů jako doporučení od různých učitelů v zapečetěných obálkách, osobnostní esej a další.

Alenka na cestách O svém pobytu v Anglii bude Alena psát na blog alenkanacestach.blogspot.cz

Nejprve se konají jazykové testy, ve kterých se prověří určitá znalost „školního jazyka" různé pojmy, matematické dovednosti a podobné. Poté přichází komplikovanější část pohovory se zástupci HMC a ASSIST, kteří přijeli z Velké Británie a Ameriky. Vždy se střídají trojice studentů a ti dostávají různé úkoly jako diskuzi ve trojici, debatu, anebo třeba naplánování českého večírku, jako jsme s mými spoluuchazeči měli letos, záludné otázky nejen ohledně osobní motivace, ale také zájmů, obecných znalostí a také osobnostní eseje. A pak přichází dlouhé čekání to je asi nejhorší.

Jaké máte další cíle? Oxford, Harvard?

Chtěla bych procestovat svět! Tím jsem si naprosto jistá. Uvidíme, jak se mi zalíbí v Británii a jaká je vlastně bude budoucnost pro studenty v Británii po Brexitu, v tuto chvíli je to bohužel velmi nejasné.

Studentka Alena Brabencová cestuje a pomáhá, kde se dá. Na snímku je se svými kolegy z AFS dobrovolnické skupiny Liberecko.

Autor: Petra Hámová

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Dobročinných topinek se na hradě prodalo 446 kusů.
11

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vánoce se blíží. Pomáhejte. Stromů splněných přání je rok od roku víc

Liberecký kraj – A další přibývají. Obdarovat konkrétní dítě nebo člověka konkrétní věcí může přinést radost i tomu, kdo dává.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT