Ženám a dětem, které se staly oběťmi domácího násilí, pomohou policisté najít bezpečné přístřeší. Policie České republiky se letos zapojila do projektu Farní charity v České Lípě.
Farní charita provozuje Dům Jonáš pro matky s dětmi v tísni.
„Policisté v projektu plní především informační roli. Předávají kontakty a informace ženám, se kterými se setkají v průběhu výkonu služby,“ shrnula tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.
Jak dále vysvětluje policejní mluvčí, policisté mohou v běžných podmínkách nabídnout službu vycházející z trestního zákona. „To ale neřeší aktuální situaci ženy, která se ocitne v sociální tísni, například bez přístřeší. Spolupráce s Farní charitou jim dává další možnost, jak pomoci,“ vysvětlila Ivana Baláková. Policisté proto předávají ženám – obětem domácího násilí – telefonní kontakt na zařízení, které jim může pomoci.
Tuto spolupráci vítá i ředitelka Farní charity v České Lípě Eva Ortová. „Podařilo se nám vytvořit záchrannou síť, která je potřebná, neboť my se sami o obětech domácího násilí nedozvíme,“ pochvaluje si Eva Ortová.
Podobnou spolupráci již navázali s českolipskou nemocnicí a také s městskou policií či oddělením právní ochrany dětí.
„Všichni vyjmenovaní předávají ženám kontakt na dům Jonáš. Například do nemocnice často přicházejí ženy, které potřebují ošetření. Dostanou telefonní číslo, kde jsme připraveni pomoci, anebo poradit,“ řekla Eva Ortová.
Dům Jonáš pro matky s dětmi v tísni je jediné zařízení tohoto druhu na Českolipsku. Poskytuje placené azylové ubytování, sociálně právní poradenství, služby psychologa, právníka či teologa. „Další obdobné zařízení je v Liberci, ale myslím, že zejména pro ženy, které potřebují poradit, je to daleko,“ dodává ředitelka Farní charity.
Krizové telefonní spojení na dům Jonáš funguje nepřetržitě 24 hodin denně na telefonních číslech: 487 829 873 nebo 774 116 499.

Další zprávy z regionu najdete zde