Před 14 lety založily v Novém Boru tři ženy Mateřské centrum Koblížek a tím to všechno začalo. Po pár letech se centra ujala skupinka aktivních matek a z nějakého přebytku energie a chuti pomáhat ostatním vznikla stávající organizace Rodina v centru. Zaměstnává 24 lidí a pomáhá asi 300 rodinám z Nového Boru a okolí. Jednou ze zakladatelek byla Petra Vlčková, která ústav vede.

Co je vaším hlavním posláním, co vaše neziskovka dělá?
Našim posláním je odbornými sociálními službami zlepšovat život dětí na Novoborsku. K tomu, abychom naše poslání plnili, pracujeme zejména s rodiči, prarodiči a pěstouny dětí. Záleží totiž na dospělých, jaké zázemí pro děti vytvoří, aby mohly být šťastné a mohly se vyvíjet adekvátně svým potřebám a věku.

Jaké byly vaše začátky?
Začínali jsme jako Mateřské centrum Koblížek a rodiče s malými dětmi si k nám chodili pro zábavu, kvůli setkávání dětí stejného věku, získávání informací a podobně. Někteří ale řešili závažnější otázky, a proto jsme založili Rodinnou poradnu a postupně i další odborné služby.

Policie, ilustrační foto
Zkolaboval za volantem. Pomohli mu policisté z Doks

S jakými problémy tedy v současnosti pomáháte?
V Rodinné poradně zlepšujeme situaci rodin, aby v nich nedocházelo k fyzickému, psychickému a sociálnímu strádání dětí. Obrací se na nás rodiče, když se rozcházejí a je toho na všechny moc, nebo když s nimi děti v pubertě přestávají komunikovat, když mají podezření na to, že děti berou drogy nebo trpí bulimií a podobně. Některé služby u nás pro tyto rodiny objednává přímo Oddělení sociálně právní ochrany dětí nebo Okresní soud v České Lípě a to hlavně v případech, když už dětská práva začínají pokulhávat.

Jaká pomoc je rodiči nejvíce žádaná?
Rodiče často využívají konzultace s psychologem. Často to začíná tím, že přivedou dítě s tím, abychom jim ho opravili. A pak, když jsou ochotni na sobě pracovat, začnou pravidelně docházet sami rodiče a věci se často začnou hýbat. Mohou využít i párové nebo celorodinné terapie, ty často doporučuje soud. Již pátým rokem také zajišťujeme mediace pro rozcházející se rodiče, při kterých si rozhádaní rodiče dokáží domluvit například způsob předávání dítěte, konkrétní podobu střídavé péče nebo domluvit se na výživném.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Českolipsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.

Na kopci Jehla nad Českou Kamenicí ve čtvrtek 4. dubna hořelo
FOTO: V České Kamenici hořel les. Plameny rozfoukával nárazový vítr