Obžaloba bývalého novoborského starosty Radka Nastiče už je u Okresního soudu v České Lípě. Zpracovala ji českolipská státní zástupkyně Eva Mesiarkinová a minulý týden poslala soudu. Za přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozí třicetiletému politikovi až pět let vězení.
Návrh na obžalobu obdrželo státní zastupitelství od Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality v polovině června. Stačily dva měsíce a obžaloba je na světě. „Během příprav jsem zjistila, že oba trestné činy, za které policie na Radka Nastiče podala návrh na obžalobu, jsou podložené dostatkem důkazů,“ sdělila státní zástupkyně Eva Mesiarkinová. „Žádné další došetřování případu už tedy není nutné,“ dodala.
K údajnému předání úplatku došlo 1. března, kdy policie Radka Nastiče zatkla přímo při činu.

Protože se kriminalisté obávali ovlivňování svědků, strávil Nastič měsíc ve vazbě.
Úplatek údajně Nastič dostal v souvislosti s prodejem městského domu, který chtěl koupit novoborský podnikatel Lubomír Bárta. „Výzva k uplácení vzešla od starosty Radka Nastiče,“ řekl Bárta.
Prodej domu, při kterém mělo k údajnému úplatku dojít, pozastavilo městské zastupitelstvo 21. března a v týž den Nastiče také odvolalo z místa starosty. Po odvolání Nastiče z funkce byla zvolena i nová rada města. Pro místní ODS to znamená oslabení její pozice.V městské radě mají nyní jen jednoho člena.
Bývalému novoborskému starostovi a zároveň současnému krajskému zastupiteli hrozí kromě vězení také vyloučení z ODS. Liberecký senátor za ODS Přemysl Sobotka před časem uvedl: „Jestli jsou jasné důkazy a policisté čin prokáží, pak Radek Nastič nemá v ODS co dělat.“
„Podání obžaloby neshledávám jako důvod k odvolání Radka Nastiče z funkcí na Kraji ani k vyloučení ze strany,“ řekl hejtman Libereckého kraje Petr Skokan a dodal: „Vyčkám pravomocného rozsudku soudu a teprve pak to budu řešit.“

Další zprávy z českolipského regionu