VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Nastič: Výpovědi svědků

Česká Lípa - U Okresního soudu v České Lípě vypovídali svědci i obžalovaný Radek Nastič

17.1.2008 5
SDÍLEJ:

Případ odsouzeného exstarosty Radka Nastiče bude mít další dohru.Foto: Deník/Petr Šimr

Hodinu vysvětloval bývalý starosta NovéhoBoru

Radek Nastič průběh událostí, které vedly kjeho zatčení 1.března 2007, vazbě, odvolání zfunkce a trestnímu příkazu, kterým jej soudce JUDr. Vlastimil Nedvěd uznal vinným zpřijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Trestní příkaz nenabyl právní moci, a tak Radek Nastič stanul ve čtvrtek v8hodin před soudcem Okresního soudu vČeskéLípě.

Radek Nastič vypověděl, že Lubomíra Bártu (který mu měl předat úplatek 150tisíc za zprostředkování koupě domu vArnultovicích) zná od 14let. „Do března 2007jsem jej považoval za přítele a člověka, kterému mohu důvěřovat,“ řekl Nastič, který ksoudu přišel vdžínách, tričku a tmavomodrém sportovním svetru.

Zvýpovědi Radka Nastiče plyne, že původně měl Lubomír Bárta poskytnout sponzorský dar novoborské ODS na předvolební kampaň vroce 2006.Protože ale hodlal investovat do podnikání, rozmyslel sito.

Klíčové setkání podle Nastiče proběhlo vprvní polovině prosince 2006.Zde měl Bárta hovořit okoupi domu vArnultovicích, slíbit sponzorský dar pro FK Nový Bor a požádat Nastiče oinformace ke koupi vily vKalinověulici.

„Jako krajský zastupitel jsem zjistil, že záležitost prodeje areálu vKalinově ulici bude kraj řešit vlednu 2007.To byl důvod, proč jsem nevypovídal. Nechtěl jsem do celé věci zatahovat osobu kancléře hejtmana Mgr. Chýleho,“ řekl Nastič.

„Řekl jsem Bártovi, že se setkáme na kolbišti kvůli koupi areálu vKalinově ulici, protože oněj město mělo velký zájem. Měl jsem volit diplomatičtější vyjádření,“ pokračoval Nastič.

Poté, co Bárta podal nabídku na koupi domu vArnultovicích, se oba aktéři kauzy sešli vBártově kanceláři. „Více jak 14dní jsem věděl, že mě sleduje a odposlouchává policie. Řekl mi to Mgr. Stehlík, odkud to věděl, nevím,“ citujeme dále výpověd Radka Nastiče. „Nejsem tak hloupý, abych stěmito znalostmi šel pro úplatek.“

Dne 1.března se Bárta ptal, jak rozhodlo zastupitelstvo. „Sešli jsme se vkanceláři Lubomíra Bárty, kde jsem převzal obálku spenězi na sponzorský dar pro fotbalisty. Nekontroloval jsem, kolik vní je, věřil jsem mu. Rozloučili jsme se, pozval jsem ho na svatbu včervnu a za 20vteřin mě zadrželi,“ vylíčil Radek Nastič.

Před soudem vypovídaly pracovnice novoborského odboru správy majetku, které obě shodně potvrdily, že je Nastič nijak neovlivňoval, jen se standardně ptal na postup při prodeji. „Bárta nahlížel do znaleckého posudku, ale nemusel vědět, že je jediný zájemce,“ řekla Blanka Fialová, vedoucí odboru správy majetku. „Nedával mi žádné pokyny,“ potvrdila.

Současná starostka Stanislava Silná nic bližšího kokolnostem prodeje nesdělila. Nevysvětlila ani jak probíhá přijetí sponzorských darů a neupamatovala se, že by jí Nastič řekl, že je odposloucháván policií.

Těsně před přestávkou přišel na svědecké místo advokát Lubomíra Bárty JUDr. Michal David. Ocelé záležitosti jednal se svým klientem 6.ledna 2007. „Řekl mi, že může od města koupit dům, ale starosta čekává nějaké peníze. Mělo jít oúplatek za zařízení prodeje,“ řekl Michal David. Bárta byl podle jeho slov pod velkým tlakem. Na jedné straně měl předat peníze vhotovosti, což mu nepřipadalo normální, na druhé straně zvažovali společně důsledky toho, když tak neučiní. „Měl zodpovědnost za firmu spadesáti zaměstnanci a nechtěl si znepřátelit město, vněmž podniká. Nabídka mu byla osobně velmi nepříjemná.“

Nakonec se Lubomír Bárta rozhodl, že se obrátí na policii.

„Pokud vím, můj klient nikoho nesponzoroval. Akdyby to zamýšlel, určitě se na mě obrátí kvůli smlouvě,“ dodal MichalDavid.

Soudce odročil jednání na čtvrtek 12.30hodin. Jako svědek je předvolaný iLubomír Bárta. Vsoudní síni je také instalovaná videotechnika, na které zřejmě promítnou záznam ze zadržení Radka Nastiče a zjednání, které mu těsně předcházelo.

Hlavní líčení odročeno na březen

 

Soudce JUDr. Vlastimil Nedvěd vyslechl také korunního svědka Lubomíra Bártu, který upozornil policii na to, že si novoborský exstarosta měl říci o úplatek 150 tisíc korun. Jeho výpověď se vzásadních věcech velmi lišila od výpovědi obžalovaného.

„Cenu mi navrhl tehdejší starosta. Ptal se mě, jestli se mi zdá 1150000 hodně. Pak řekl, že milion je cena za dům a 150 tisíc zvlášť,“ popsal Lubomír Bárta. „Cena za dům byla dobrá, myslím, že by měl vyšší hodnotu,“ pokračoval Lubomír Bárta.

Na zvláštní částku jsem reagoval slovy: „Ty jsi ale drahej!“ Nastič mu poté měl upřesnit, že 150 tisíc není jen pro něj, ale dohromady pro tři lidi. Kdo byly další osoby, neupřesnil.

Jak později vysvětlil, tato žádost ho šokovala, ale na otázku obhájce, jak vysoký úplatek by byl levný, řekl: „Pokud se ptáte, jestli bych dal menší úplatek, pak říkám, že ne,“ pravil rezolutně.

Lubomír Bárta také nevěděl, že je jediný zájemce o dům. „Při jednání sNastičem padla zmínka, že jsou další dva zájemci. Tak jsem si měl rozmyslet, jestli dům chci za daných podmínek koupit,“ vypovídal Bárta. Sled událostí nabral rychlý spád po Novém roce 2007.

„Žádost o úplatek mi vadila, otázka koupě pro mne byla naléhavá a navíc vpřípadě Radka Nastiče šlo o osobu, se kterou jsem se znal,“ popsal své pocity Bárta.

Kontaktoval nejprve anonymně Transparency International, pak svého advokáta. Po domluvě sním a zvážení možných důsledků se obrátil přímo na policii.

Zastupitelé schválili prodej 28. února 2007 a následující den se podle výpovědi Bárty ozval Nastič stím, že se zastaví pro peníze. Částka 150 tisíc, které vobálce Nastičovi předal, patřila už policistům, kteří měli zaznamenaná čísla bankovek. Předání policisté natočili. Podle záznamu proběhlo předání peněz 1. března pár minut po půl druhé.

Na záznamu je vidět, jak exstarosta Nastič přichází do Bártovy kanceláře, sedá si na židli, chvíli nezávazně hovoří. Pak Bárta předává obálku, kterou Nastič ukládá do náprsní kapsy kabátu. Říká při tom, že se Bártovi ozve Blanka Fialová.

Soudce JUDr. Vlastimil Nedvěd posléze vyzval obhajobu i státní zástupkyni, aby navrhli případné další svědky, které vyslechne. Obhájkyně navrhla čtyři osoby, a to kancléře Libereckého kraje Josefa Chýleho, Radka Stehlíka, Jiřího Jakoubka a Antonína Metála.

Soudce odkročil hlavní líčení na 13. března stím, že přehrají také záznamy legálních odposlechů. „Ty budou základním důkazem,“ poznamenal JUDr. Vlastimil Nedvěd.

Další zprávy z regionu najdete zde

17.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 600 Kč

Odborní pracovníci v oblasti zdravotnictví jinde neuvedení Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Vzdělání zdravotního směru zdravotnický asistent/praktická sestra. Praxe v oboru a zkušenost v oblasti sociálních služeb výhodou. Zodpovědnost, komunikativnost, práce v týmu, dobrá znalost práce na PC, odolnost vůči stresu. Čistý trestní rejstřík. Příjemné vystupování, flexibilita, spolehlivost, řidičský průkaz sk. B výhodou., Nabízíme:zaučení, dobré zázemí, stravovací bonusy, možnost ubytování, práce v kolektivu, možnost dalšího vzdělávání, jiné zaměstnanecké bonusy, 25 dní dovolené, možnost prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou., Vhodné i pro cizince a absolventy., První kontakt se zaměstnavatelem: telefonicky, e-mailem, osobně.. Pracoviště: Pampeliška, o.p.s. - stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 265, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Stanislav Nepivoda, +420 725 544 402.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 20 500 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Zdravotně sociální pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme minimálně střední vzdělání sociálního směru dle zákona č. 96/2004 Sb. (obor zdravotně sociální pracovník), praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výroč, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nikola Hyblerová, +420 487 954 033.

Obchod - Obchod Realitní makléř 15 000 Kč

Realitní makléři Realitní makléř/ka pro lokalitu Česká Lípa. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: LILAN s.r.o. je realitní kancelář s dlouholetými zkušenostmi, působící v Severních Čechách od roku 2000. Nabízíme zprostředkovatelské služby realitní kanceláře, výkup nemovitostí, řešení exekuce, zastoupení na dražbách, řešíme vypořádání spoluvlastnických podílů. , Nabízíme tradici, kvalitu, profesionalitu a lidský přístup., Z důvodu rozšíření úspěšného týmu realitních makléřů společnosti LILAN s.r.o. hledáme realitní makléře - obchodníky s nemovitostmi pro Liberecký a Ústecký kraj, zejména pro pobočky v České Lípě, Libercia v Děčíně., -Pracovní pozice: realitní makléř/ka / obchodník s nemovitostmi , -Místo práce: na jedné, Vámi zvolené pobočce: Česká Lípa, Liberec, Děčín, -Druh pracovního poměru: plný úvazek, částečný úvazek, hlavní pracovní poměr, DoPP, DoPČ, -Plat: 15.000 + odměny a prémie, Nabízíme:, -zajímavou a flexibilní práci, -100% podpora nejen v začátku Vaší práce s on-line poradenstvím, -odborné vedení majitelem realitní kanceláře, -vše potřebné naučíme, zaškolíme a pravidelně doškolujeme, -vysoce motivační systém odměňování, možnost nadstandardních výdělků , -možnost rychlého kariérního růstu s možností vybudování vlastního týmu makléřů a otevření dalších poboček v jiných městech, -pro makléře s praxí nabízíme exkluzivní, nadstandardní, bezkonkurenční podmínky, -flexibilní pracovní dobu, možnost práce z kanceláře i z domu, -kompletní zázemí realitní kanceláře, -administrativní, právní, marketingová a IT podporu, -vlastní širokou databázi prodávajících a poptávajících klientů, online monitoring inzerce, -unikátní realitní systém, správa zakázek přes internetový software, -tarif s neomezeným voláním, -vizitky, letáky, plachty, -moderní a reprezentativní kanceláře , -přátelskou atmosféru a týmovou spolupráci, Požadujeme:, -výborné komunikační schopnosti, -reprezentativní vystupování, -sebevědomého, vytrvalého obchodníka s orientací na výsledek, -spolehlivost, samostatnost, velmi dobré organizační schopnosti, -vysoké pracovní nasazení, -přizpůsobení času potřebám klientů, -chuť pracovat a stát se profesionálem v oblasti realit, -zkušenosti v realitním oboru nebo přímého prodeje výhodou, -základní znalost práce na PC, -min. středoškolské vzdělání s maturitou, čistý trestní rejstřík, -řidičský průkaz sk. B (aktivní řídič), Náplň práce:, -aktivní vyhledávání nemovitostí k prodeji, -zprostředkování koupě, prodeje, pronájmu nemovitostí, -vytváření prezentace nabízených nemovitostí, -provádění prohlídek nemovitostí, -vedení obchodních případů, -komunikace s klienty, Co bude realitní makléř k práci potřebovat?, -vlastní automobil, notebook, mobilní telefon, Co udělat v případě zájmu o pozici?, -zaslat strukturovaný životopis a motivační dopis na mail: lilancz22@gmail.com, -V případě úspěšného absolvování výběrového řízení Vás rádi přivítáme v našem týmu a poskytneme Vám maximální podporu na cestě k obchodním úspěchům ! , Připojte se do naší realitní rodiny, která Vám nechá vydělat dobré peníze příjemnou formou, přitom si to užít a mít čas i na soukromý život. , Pojďte to vyzkoušet a uspět i VY.. Pracoviště: Lilan, s.r.o. - 001, Hrnčířská, č.p. 2985, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Nataliya Azimova, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 73 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Pomocní pracovníci v truhlářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Polevsko 191, Požadujeme: min. vyučení (v oboru není podmínkou, ale výhodou)., Kontakt možný na uvedeném tel. čísle nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Filip mareš - 001, 471 16 Polevsko. Informace: Filip Mareš, +420 777 256 889.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový singltrek na Špičáku byl otevřený.
19

Singltreků stále přibývá. Nová cyklotrasa vznikla v České Lípě

Ilustrační fotografie.

VIDEO: Agresivní bezdomovec kopal a mlátil muže u baru v centru Lípy

Sopky nejsou jen na Havaji. Láva tekla i v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Trosky, Kozákov, Bezděz, Klíč. Nejsou to jen názvy známých vrcholů, ale i sopky staré miliony let.

Sucho zvyšuje nebezpečí požárů. Meteorologové varují před vysokým rizikem

Severní Čechy - Kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo v České republice nebezpečí požárů. Vysoké riziko je ve středních Čechách, v Praze a v Ústeckém kraji a na Českolipsku.

Českolipský Arsenal se představil v Ruprechticích

Ruprechtice – Další přípravný duel na novou sezonu v krajském přeboru odehrál českolipský Arsenal, a to se Sokolem Ruprechtice, účastníkem I. B třídy.

Podpořte jednu z padesáti staveb sta let republiky

Liberecký kraj – U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa může veřejnost mimořádně podpořit svým hlasem jednu ze zhruba padesáti vybraných staveb, které vznikly na území Libereckého kraje od roku 1918 do současnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT