Exstarostu Nového Boru Radka Nastiče shledal krajský soud vinným z trestného činu přijímání úplatku. V odvolacím řízení mu zmírnil trest udělený Okresním soudem v České Lípě. Radek Nastič půjde na jeden rok do vězení, kromě toho zaplatí pokutu sto tisíc korun a má vyslovený pětiletý zákaz činnosti v samosprávě. Nastič byl také obviněný ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a hrozilo mu až pět let vězení. Tento druhý trestný čin se podle krajského soudu nepodařilo prokázat.

Nastičův obhájce Eduard Brůna připustil, že bývalý starosta udělal chybu a snažil se přesvědčit soud, že postačí delší nepodmíněný trest s delším zákazem činnosti. Předseda senátu Jiří Malinovský naopak poukázal na vysokou nebezpečnost jeho trestného činu, neboť přijímání úplatku se dopustil jako starosta. Trest udělil při dolní hranici sazby. Rozsudek krajského soudu je pravomocný. Radek Nastič může ještě využít své právo na dovolání, což je mimořádný opravný prostředek. Podle prohlášení obhájce svého práva využije.

Bývalého novoborského starostu a bývalého člena krajského zastupitelstva zatkla policie 1. března přímo při převzetí úplatku 150.000 korun. Nastič byl potom přes měsíc ve vazbě, protože se kriminalisté obávali, aby na svobodě neovlivňoval svědky.
Úplatek Nastič dostal v souvislosti s prodejem městského domu. Městské zastupitelstvo nejdříve jednomyslně rozhodlo, že budovu za necelý milion korun získá firma novoborského podnikatele Lubomíra Bárty. Právě jeho měl Nastič o úplatek požádat. Prodej městské zastupitelstvo pozastavilo 21. března a ve stejný den Nastiče odvolalo z místa starosty. Návrh obžaloby proti Nastičovi podal Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality 13. června.

ODS na Českolipsku se bude kauzou také zabývat. „Urychleně svoláme sněm novoborského sdružení ODS a budeme řešit případné vyloučení Nastiče,“ řekl Jindřich Mareš (ODS). „Stanovy ODS říkají, že pokud je někdo pravomocně odsouzený, neměl by ve straně být. Sněm svoláme ještě do voleb,“ dodal. Na otázku, zda se nebojí, že tato kauza poškodí ODS před blížícími se volbami, odpověděl: „Nebojím se, protože už nás to poškodilo.“

Předsedu senátu Přemysla Sobotku mrzí, že mladý politik udělal tuto chybu. „Ale jestliže se prokázala, musí nést svou vinu. Politik, který se takového jednání dopustí, měl už dávno z řad ODS odejít. Možnost návratu v budoucnu je možná,“ dodal Přemysl Sobotka.
Bývalého politika shledal soud vinným již dvakrát. Nejdříve jej odsoudil JUDr. Vlastimil Nedvěd formou trestního příkazu k podmíněnému trestu jednoho roku s odkladem na dva roky a pokutě 100 tisíc korun (pokud by ji nezaplatil pak náhradní trest 10 měsíců vězení). Proti tomuto rozsudku se ohradila jak státní zástupkyně, tak i obžalovaný.

Následovalo soudní jednání, během něhož soud shlédl videozáznam z předání peněz a vyslechl i záznam legálních odposlechů. Na základě důkazů stejný soudce vynesl přísnější rozsudek: jeden rok nepodmíněně, pokuta sto padesát tisíc korun a zákaz činnosti ve státní i veřejné správě.
Úterní pravomocný rozsudek zmírnil pokutu a také zákaz činnosti. Exstarosta nesmí pět let působit v samosprávě, ale ve státní správě ano. Znamená to, že jej úřady státní správy mohou bez problémů zaměstnat.