Další kus práce odvedli občané Dřevčic na zvelebení své návsi. Na projektu Zelená náves pracuje místní osadní výbor a Sdružení Dubská volba již od roku 2006. Cílem je vrátit návsi podobu, jakou měla před válkou.
Prostranství, kterému v minulosti dominovala jen silnice, tak postupně mění svou podobu. Loni kus silnice zmizel a na náves se vrátily stromy, v letošním roce začali místní pracovat na druhé straně návsi. „Z levé strany silnice vedoucí od Dubé byl odstraněn asfalt a plocha je připravena k zatravnění,“ tlumočila informace od osadního výboru starostka Dubé Zdeňka Šepsová.
Podle ní má výbor ještě v úmyslu instalovat ozdobné lampy veřejného osvětlení a dokončit osvětlení po pravé straně silnice. „Děkuji všem za jejich práci na tomto záměru a věřim, že se jim podaři všechny plány uskutečnit,“ říká starostka.
Inspirací pro obnovu návsi byla fotografie z roku 1928, která prostor zachycuje se třemi řadami stromů. Nadace Partnerství v rámci projektu Strom života loni na výsadbu stromů poskytla dotaci 160 tisíc korun. „Občané by tam rádi viděli lavičky pro odpočinek nebo dětské hřiště, vše ale zatím vázne na nedostatku financí,“ podotkla Klára Slámová z Nadace Partnerství.
Dalších 200 tisíc korun na akci poskytlo také město Dubá. Letos ale město v omezeném rozpočtu s dalším financováním proměny návsi nepočítá.

Další zprávy z regionu najdete zde