„Retro prostě táhne, podívej, jak tu je dneska našlapáno. Tady někde chodil v horkém písku Marvan, když si chtěl zahrát šachy a Vyhlídka v podání Josefa Kemra mu k tomu měl podivínsky radit,“ ukazoval své manželce Petr slavné místo z nestárnoucí komedie. Nostalgických míst, která táhnou, je v Hamru více.

Třeba v nedalekém lesíku pak sbíral Anděl houby, někde se zase nechal zahrabat do písku, aby si vyhříval revma. Pláž a celé okolí jsou nasáklé vzpomínkami na film. Jeho záběry sice evokují k tomu, že celý děj pochází z hamerské pláže. Řada lidí si dodnes nevědomky myslí, že se natáčelo i v chatě Jezerka, která v té době v Hamru stála.

Filmový štáb se tehdy ale pouze inspiroval jejím jménem a veškeré interiérové záběry se točily ve fiktivní chatě Jizerka v Jevanech u Prahy. Dnes už na pláži chatu nenajdete. Skutečná Jezerka byla po objevení uranu stržena.

V Hamru na Jezeře se uskutečnil další ročník oblíbeného triatlonového závodu Hamrman.
OBRAZEM: Hamrman přilákal stovky sportovců. Zúčastnil se i Roman Šebrle

V sousedství jezera vyrostly uranové doly, v roce 1985 muselo být z bezpečnostních důvodů dokonce jezero vypuštěno. Stovky metrů pod jeho dnem se těžil uran. Rekreace tu na nějaký čas skončila. Voda se sem vrátila až v roce 1994, kdy už se uran netěžil.

Získat zpět ztracené rekreanty ovšem nějaký čas trvalo, teprve v poslední době lze vysledovat stabilní návštěvnost kempů, penzionů i pláží. Na Dovolenou s Andělem tu ale pořád vzpomínají. Film v kinech vidělo přes 5 milionů diváků a dodnes jej během roku několikrát reprízují televize.