Dalších tři sta dvacet sklářů přijde o práci. Firma Egermann s nimi ukončí pracovní poměr dohodou. Majitel sklárny Robert Uxa slibuje, že všechny za dva měsíce vezme zpět. „Třináct let jsem se o lidi staral, teď ať se dva měsíce postará úřad práce,“ řekl Robert Uxa. Důvodem pro přerušení výroby je podle majitele sklárny vysoká cena plynu a zlata. „V červnu budou ceny nižší, teď nechci vyrábět za draho.“

Zatím lidé ve sklárně pracují a dostávají mzdu. Podnikatel chce s více než třemi sty zaměstnanci uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. „V červnu zapálím pec, kterou jsem postavil za deset milionů, a lidi vezmu zpět,“ ujišťuje Uxa. Historie sklárny sahá až do 19. století, kdy Friedrich Egermann vynalezl jedinečnou červenou lazuru. Současný majitel sklárny se kromě jiných problémů potýká i s ochranou známky Egermann.

Protože má sklárna více než tři sta zaměstnanců a většinu z nich majitel propustí, zeptali jsme se na českolipském úřadu práce, zda ohlásil hromadné propouštění. „V případě, že s lidmi rozváže pracovní poměr dohodou, nemusí úřadu práce hlásit propouštění,“ vysvětlila mluvčí ÚP Marcela Ottová. „Jednali jsme dva týdny, snažili jsme se, aby to neudělal, nabízeli jiné alternativy, ale majitel vysvětlil, že má své důvody. Bohužel, zákon to umožňuje.“

Co by měli lidé z firmy Egermann dělat, vysvětluje předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt: „Nyní mají nárok na výpověď s odstupným minimálně za tři měsíce. Pokud podepíší ukončení pracovního poměru dohodou, měli by zároveň mít sepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, že po návratu dostanou smlouvu na dobu neurčitou a bez zkušební doby,“ řekl Deníku Milan Šubrt.

Jak dodal, majitel nyní slibuje, ale praxe může být velmi odlišná. „Nová smlouva může také stanovit odlišné platové podmínky,“ upozornil dále. Lidé na Novoborsku, kteří pracují ve sklářském průmyslu, jsou kvůli krizi doslova v pasti. Jedna sklárna za druhou omezuje výrobu a propouští.

Skláři z Egermanna se ocitli před volbou, zda podepsat výpověď dohodou s nadějí, že se za dva měsíce budou moci do zaměstnání vrátit, anebo trvat na standardním postupu. Situace je pro ně nelehká. Nemají prakticky žádnou možnost jiného uplatnění. V oborech vázaných na sklářský průmysl vznikla takzvaná strukturální nezaměstnanost.

Úřad práce zahájil rekvalifikace

V oborech malíři skla, foukači a podobně připadá na jedno volné místo šedesát uchazečů,“ uvedla Marcela Ottová. Lze skutečně hovořit o strukturální nezaměstnanosti. „Jediná cesta je přeškolení na jinou práci. V letošním roce jsou rekvalifikace naší prioritou,“ pokračuje mluvčí.

Úřad už zahájil rekvalifikaci v oboru logistiky, obsluhy NC strojů a v základech podnikání. „Řada lidí z Crystalexu si chce založit vlastní dílničky, mají zájem o příspěvek, za který nakoupí potřebné nástroje. Úřad práce budoucí malé podnikatele dokáže finančně podpořit,“ vysvětluje Marcela Ottová.

Míra nezaměstnanosti na Novoborsku přesáhla v únoru letošního roku čtrnáct procent. Byl to historicky nejvyšší počet lidí bez práce. Díky problémům dalších menších skláren je už nyní jasné, že se krize na pracovním trhu ještě prohloubí. Na Českolipsku je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost například v Ralsku, kde se ale běžně pohybuje okolo dvaceti procent.