„Statik dům důkladně prohlédl a vydal rozhodnutí, že se rodinný dům nemusí zbourat,“ oznámila Jiřina Brychtová, místostarostka Nového Oldřichova. To se ale netýká přístavku za domem, kde má rodina kotelnu. „Voda jej totálně podemlela a hrozí mu zřícení, a tak statik rozhodl o jeho zbourání,“ dodala oldřichovská místostarostka.

Obhlédnout situaci na místo přijeli rovněž v pátek do Nového Oldřichova zástupci Libereckého kraje. „Seznámili jsme je se situací, ukázali jsme jim nejvíce postižená místa a podali veškeré informace, které si vyžádali,“ podotkla Jiřina Brychtová.

DALŠÍ ČLÁNKY K POVODNÍM NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Na prozkoumání statikem čeká ještě šestadvacet mostů a lávek, které jsou více či méně poškozené. Jak již před časem podotkla starostka obce Marcela Novotná, díky vydatné spolupráci a pomoci hasičů sami opravili, co bylo v jejich silách.

Obec si pozvala dvě firmy, jež spočítají škody, které sobotní povodeň napáchala na komunikacích. „Opravy mostů a silnic ale financovat sami nedokážeme, škody vysoce převyšují možnosti našeho rozpočtu,“ dodala Marcela Novotná. Potřebné peníze na opravy nemají v rozpočtech ani správci Libereckého kraje. Pobořené stavby zatím budou zabezpečeny a po součtu škod bude rozhodnuto o prostředcích na jejich opravu.