Crystalex je konečně na prodej. Po dvou měsících od vyhlášení konkurzu stanovila insolvenční správkyně spolu s poradenskou firmou Deloitte Advisory podmínky prodeje.

Bývalí zaměstnanci Crystalexu doufají, že nový majitel zde obnoví výrobu. Zeptali jsme se Dalibora Hlaváče z firmy Deloitte Advisory, jaké jsou podmínky prodeje. „Výběrové řízení bude jednokolové a zvítězí nejvýhodnější nabídka a s ohledem na rozhodnutí soudu bude přihlédnuto k zachování podnikatelské činnosti, zachování zaměstnanosti a ochraně životního prostředí,“ sdělil.

Na přímou otázku, zda předpokládá, že v Crystalexu bude pokračovat sklářská výroba, odpověděl: „Věříme, že ano.“ V obnovení výroby věří i starosta Nového Boru Jindřich Mareš: „Má to svou logiku. Je tu potenciál pracovních sil i výrobní zařízení. Udělat z hal sklady by bylo neekonomické,“ shrnul pro Deník. Připomněl také veletrh v Hamburku, kde se odběratelé zajímali o užitkové sklo. „O umělecké sklo tam zájem nebyl.“

Jistina? 30 milionů

Nový majitel bude znám nejdříve v září. To Jindřichu Marešovi připadá zbytečně pozdě. „V Poděbradech už je nový majitel a ve Světlé jej budou znát brzy. My jsme o několik měsíců pozadu!“ Zájemci o koupi novoborského Crystalexu se mohou hlásit do 19. června, se souhlasem věřitelského výboru pak o měsíc déle. Své závazné nabídky s jistinou třicet milionů (tato podmínka platí pro Nový Bor a Karolinku) pak musí předložit do 14. srpna.

Dalibora Hlaváče jsme se zeptali, zda jsou zájemci o koupi novoborské sklárny. „Ano, jsme v kontaktu jak se subjekty strategickými oborovými, tak i s finančními, kteří se o tuto sklárnu již dlouhodobě zajímají,“ ujistil.

Z výběrového řízení by měli vzejít i noví majitelé skláren v Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. Zda budou mít všechny sklárny jediného vlastníka, anebo se prodají odděleně, zatím není jasné. Zástupce poradenské firmy se vyjádřil, že by preferovali prodej celku.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE V PRAVÉM SLOUPKU