Finanční sbírka, kterou se rozhodl uspořádat poslanec Cyril Zapletal, má pomoci propuštěným novoborským sklářům. Právě oni se prakticky ze dne na den ocitli v situaci, kdy zůstali bez práce a také bez peněz. Zatímco jiné firmy propouštějí podle zákona, tedy s patřičným odstupným, skláři museli vyvinout tlak na změnu zákona, aby se ke svým nezpochybnitelným nárokům dostali.

„Výtěžek sbírky bude určený výhradně pro bývalé zaměstnance Crystalexu,“ zdůraznil Cyril Zapletal, poslanec za Českolipsko. „Ti neměli šanci připravit se na situaci, kdy ze dne na den zůstali bez práce a bez příjmů.“ Cyril Zapletal proto pod hlavičkou Nadace Euronisa založil fond solidarity. Peníze na účet poplynou do 20. dubna. „Začátkem května bychom ve spolupráci s odborovou organizací Crystalexu lidem vyplatili to, co se vybere,“ říká poslanec.

Sbírka by měla nejvíce pomoci zejména těm lidem, kteří obdrželi v únoru výpověď. Lhůta jim končí v dubnu, tudíž mohou o podporu v nezaměstnanosti požádat nejdřív koncem května, ale první peníze jim z úřadu práce přijdou kolem 20. června.

„Bavíme se o lidech, kteří budou šest a půl měsíce bez jakýchkoliv zdrojů. Mzdu nedostávají od prosince, nemají nárok na sociální dávky ani na podporu v nezaměstnanosti. Myslím, že vyplácení peněz je načasované na tu nejpotřebnější dobu,“ hodnotí předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.
Odbory rozhodnou o rozdělení

„Prostředky se rozdělí podle názoru odborové organizace, ti nejlépe vědí, kdo co potřebuje,“ podotýká Cyril Zapletal. Předpokládá, že osloví právnické osoby a výnos ze sbírky se bude pohybovat v řádech milionů. „Jde o více než tisíc lidí. Z jednoho milionu by na jednoho připadlo asi devět set korun.“

Sbírka pro novoborské skláře by měla doplnit příspěvek, který až pro pět tisíc obdobně postižených lidí z tohoto oboru schválila vláda. Třicetimilionová dotace bude rozdělena mezi všechny žadatele, kteří splní kriteria pro její vyplacení. Podle Vladimíra Kubince bude finanční dar moci dosáhnout až devět tisíc korun na osobu. Patronem sbírky se stala Nadace Euronisa v Liberci, která také založila Fond solidarity Cyrila Zapletala.

„S Cyrilem Zapletalem spolupracujeme už několik let na projektu veřejné sbírky Pozvedněte slabé, jehož je pravidelným přispěvatelem. Proto nás potěšila nabídka na spolupráci při realizaci sbírky pro novoborské skláře. Pevně věřím, že solidarita, která je mottem této akce, nebude jen prázdným slovem,“ říká Aleš Rozkovec, ředitel nadace.

Dodává, že pokud někoho zaujala tato informace a chce se připojit k pomoci sklářům, může se obrátit přímo na Nadaci Euronisa Liberec, kontakt je na www.euronisa.cz. „Dáváme tu k dispozici své čtrnáctileté zkušenosti, kdy jsme rozdělili už patnáct milionů a umíme ohlídat, aby peníze byly využity v souladu s přáním dárce.“