Návrh novoborského podniku Crystalex na zahájení insolvenčního řízení soud oproti návrhu její mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading zatím nezamítl. Návrh podal novoborský Crystalex stejně jako všechny ostatní společnosti z holdingu 22. září a až do včerejšího odpoledne nebyl v insolvenčním rejstříku záznam o tom, že by jej soud odmítl. V den podání návrhu ujišťoval tiskový mluvčí společnosti, že se nejedná o konkurz a ani návrh na něj. „Nezaměňujte prosím zahájené insolvenční řízení s návrhem na konkurz nebo konkurzním řešením situace. Insolvenční zákon zohledňuje i jiná řešení než předchozí zákon o konkurzu a vyrovnání, který byl uplatňován v minulosti při obdobných situacích,“ napsal mluvčí společností Karel Samec a chtěl tak předejít možné panice.

Sama společnost Crystalex však ve skutečnosti o vyhlášení konkurzu v návrhu na zahájení insolvenčního řízení požádala. „S ohledem na výše uvedené navrhujeme tímto, aby soud prohlásil na uvedeného dlužníka konkurz,“ citujeme z návrhu ze dne 22. září, přičemž dlužníkem je právě Crystalex v Novém Boru.

Tím výše uvedeným měli tvůrci návrhu kromě jiného na mysli pasáž, ve které se mluví o jednoznačném úpadku a neschopnosti plnit své závazky.
„Ve smyslu insolvenčního zákona je možné konstatovat, že je možné učinit jednoznačný závěr, že se společnost nachází v úpadku, jelikož má více věřitelů, eviduje peněžité závazky po lhůtě splatnosti 30 dnů a tyto závazky není schopná plnit,“ odůvodnili návrh na vyhlášení konkurzu právní zástupci Crystalexu. Výroky o tom, že se nemá pojem insolvenční řízení zaměňovat s pojmem konkurz, by se tak daly nazvat taktikou či hrou o čas. Toho ale Crystalex ani celá skupina Bohemia Crystalex Trading příliš nemá.

ČEZ totiž jako jeden z velkých věřitelů hodlá splnit to, k čemu se zavázal, tedy přestat do Crystalexu dodávat elektřinu. Źe to myslí opravdu vážně, potvrdila včera opakovaně jeho mluvčí. „Pokud Crystalex do konce týdne své závazky vůči nám nevyřeší, budeme o odpojení vážně uvažovat,“ sdělila ve čtvrtek Deníku mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková, a to i navzdory tomu, že dotčené společnosti se dohodly na tom, že soud požádají v rámci insolvenčního zákona o moratorium, které by jim na maximální dobu tří měsíců mělo zajistit zachování dodávek surovin a energií. Zaměstnanci by tak měli alespoň malou jistotu, že do Vánoc nepřijdou o práci.

Taková jistota tu však pro třináct stovek zaměstnanců stále není. ČEZ je neúprosný a stále hrozící odpojení elektřiny v podstatě znamená ukončení výroby. Obavy nemusí mít podle novoborského starosty alespoň lidé z obytného domu a internátu, který je taktéž závislý na dodávkách elektřiny do Crystalexu. „Po týdnu jednání, při kterých jsem mluvil snad se všemi zaměstnanci společnosti ČEZ, se nám podařilo najít řešení, které dodávky elektřiny do obou objektů zajistí,“ říká starosta Nového Boru Jindřich Mareš. „Byl jsem ujištěn, že se lidé bez elektřiny neocitnou. Samostatnou přípojku se nám podařilo přidat k již zahájenému projektu a její realizace by tak neměla trvat déle než tři měsíce. Ani na tuto dobu však bez elektřiny nikdo nebude, a to i kdyby ji měly zajišťovat naftové agregáty,“ slibuje starosta.