Radar na měření rychlosti automobilů novoborští strážníci nedostanou.
Už před týdnem o tom rozhodli zastupitelé, kteří dostali na stůl návrh od velitele Městské policie Jiřího Zemance.
„Smlouva měla platit do konce letošního roku. Za pronájem radaru bychom platili necelých dvanáct stovek za hodinu s tím, že minimální denní doba pronájmu měla být pět hodin,“ vysvětluje velitel strážníků. Za jedno dopoledne strávené při měření rychlosti by tak z městské pokladny platili šest tisíc korun.

V České Lípě za denní pronájem radaru platí sedmnáct tisíc a přesto se městské pokladně měření vyplácí. Při jednom měření vyberou strážníci na pokutách přibližně trojnásobek toho, co je stojí pronájem radaru.
Ani tak výhodná smlouva však zastupitele nepřesvědčila. „Městská policie tu není od toho, aby měřila rychlost a vydělávala na pokutách. Mají hlídat pořádek ve městě,“ znělo z úst zastupitelů, kteří s návrhem nesouhlasí. Toho je si velitel strážníků vědom. Měření rychlosti však nebyl jeho nápad, ale chtěli ho podle něj lidé.

„Cílem měření rychlosti není zisk, ale prevence. Lidé si stěžují, že auta jezdí příliš rychle a my s tím nic neděláme. Také víme, že s dodržováním předepsané rychlosti si řidiči v Novém Boru hlavu příliš nelámou. Tomu bychom rádi zabránili, a to především v centru města, u škol a například také v Pihelu, kam bychom naši pozornost zaměřili,“ říká Jíří Zemanec. Právě z Pihelu podle něj přichází nejvíce stížností.
Stejně jako si novoborští řidiči nedělají těžkou hlavu z předepsané rychlosti, téměř polovina zastupitelů si neláme hlavu s docházkou na zasedání.
Na prvním poprázdninovém zasedáními se jich totiž na radnici sešlo pouhých jedenáct z celkových jedenadvaceti, což je úplné minimum k tomu, aby zasedání mohlo vůbec proběhnout.

Stačil jediný nesouhlas a návrh neprošel. Proti radaru hlasovali tři zastupitelé a osm jich bylo pro. Kdyby se na zastupitelstvo dostavili alespoň tři další zastupitelé, kterým se rychle projíždějící automobily v centru města nelíbí, mohli už v brzké době městští strážníci proti pirátům silnic zasáhnout. Ti však minimálně do konce roku mohou brázdit silnice v Novém Boru bez obav z pokuty. Opětovně žádost o schválení pronájmu radaru předloží velitel strážníků až po novém roce. „Smlouva měla platit jen tři měsíce do konce roku. Nyní už by to nemělo smysl. Musíme počkat na schválení novely zákona o obecní policii,“ říká Jiří Zemanec. V lednu tak nejen on, ale hlavně lidé, kteří se cítí být ohrožení, musí doufat, že se docházka zastupitelů zlepší.