Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O bezúročnou půjčku mohou občané Boru požádat ihned

Nový Bor - Zastupitelé rozhodli, že zatím vyčlení milion korun na pomoc nejpotřebnějším.

16.1.2009 3
SDÍLEJ:

Demonstraci před úřadem vlády připravují odboráři a zaměstnanci skláren a porcelánek.Foto: Deník/Petr Šimr

Zastupitelé města se dohodli: pomůžeme sklářům v jejich tíživé situaci. Vytvořili proto plán na nejbližší měsíce, podle něhož nejenže poskytnou bývalým zaměstnancům Crystalexu, kteří se ocitli v nejtíživější situaci, bezúročné půjčky, ale myslí například i na poradenství a spolupráci se správcem konkurzní podstaty.

V Crystalexu bylo nebo ještě je zaměstnáno 600 lidí z Nového Boru, i se spádovou oblastí dokonce 900.

Finanční supi už krouží

Množí se zprávy, že zaměstnance sklárny už obcházejí zástupci splátkových firem a nabízejí jim peníze na ruku. „Má to drobný háček, úrok je stejně velký jako půjčená částka a obrovské penále za zpožděné zaslání splátky. Takže nejenom, že ti lidé přišli o práci, o výplaty a nedostanou odstupné, ale možná ze zoufalství a nezkušenosti „skočí na špek“ lichvářům,“ napsal Deníku Jiří Nápravník.

Aby lidé nemuseli přistoupit k tak zoufalým pokusům, novoborská radnice nabídne svým občanům bezúročnou půjčku do výše deseti tisíc. O půjčku mohou občané zažádat ihned. „Zároveň požádáme ministra financí, aby tato půjčka byla osvobozena od zápočtu do příjmů, jak tomu bylo například v době povodní,“ vysvětlil místostarosta Stanislav Valdman.

Také odbor sociálních věcí a zdravotnictví už začal s vyplácením dávek. „Doposud přišlo devadesát lidí z Crystalexu, čtyřiceti z nich už byla poskytnuta finanční výpomoc v nouzi, další musí ještě přinést některé doklady,“ řekl Stanislav Valdman. Kromě toho posunou termín první splátky poplatku za komunální odpad z 15. února na 30. červen. „Půjde jen o občany, kteří prokáží, že nemohli zaplatit kvůli nevyplacení mzdy,“ doplnil místostarosta.

Odborníci poradí sklářům

V Novém Boru také od února otevřou poradnu zaměřenou na psychologii práce a organizaci návratu do zaměstnání a uspíší připravovaný projekt financovaný z EU zaměřený na získávání dovedností k uplatnění na trhu práce. Protože lze očekávat snížení příjmů města, musí začít hledat úspory v provozu úřadu, které ale neomezí rozvoj města. „Zaměříme se na hledání nových zdrojů z dotací, grantů, fondů a podobně,“ dodal starosta Jindřich Mareš.

„Nečekané ukončení výroby Crystalexu představuje nesmutnější událost v novodobé historii Nového Boru,“ citujeme z dopisu, který zastupitelé zašlou správci konkurzní podstaty. Chtějí tak vyjádřit eminentní zájem na tom, aby co nejdříve proběhl prodej podniku, obnovení výroby a tak i zvýšení zaměstnanosti.

„Snažíme se získat co nejvíc informací a jakmile bude jmenovaný správce, spojíme se s ním,“ ujistil Jindřich Mareš.

Autor: Eva Vlastníková

16.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení