Případ odsouzeného exstarosty Nového Boru Radka Nastiče bude mít další dohru. Jeho vyloučením ze strany se bude zabývat místní ODS. Zatčení Nastiče počátkem loňského roku rozbouřilo do té doby klidné vody komunální politiky v Novém Boru. Nyní jsme svědky nevraživostí a často osobních útoků. Podaří se situaci zklidnit?

Ale už v roce 2007 museli dva členové ODS v souvislosti s úplatkářskou kauzou opustit stranu. Manžele Lupuljevovy novoborská ODS vyloučila, další dva členy zastupitelstva – Jana Vojtu a Otakara Válka vyzvala ODS k odstoupení ze zastupitelstva. Vše se odehrálo po hlasování o odvolání Radka Nastiče z funkce starosty. Tehdy případ šetřila protikorupční policie, dnes je bývalý starosta pravomocně odsouzený.

Ve městě vládne koalice, jejímiž členy jsou i Gabriela Lupuljevová a Otakar Válek, tedy lidé, kteří se stali terčem kritiky za svůj postoj. Aleš Lupuljev v letošním roce ukončil své působení v novoborském zastupitelstvu.

Před rokem a půl, ve vypjatých chvílích po zatčení Radka Nastiče v souvislosti s přijetím úplatku, nebyla situace právě idylická. Část novoborských zastupitelů se rozhodla, že Nastič až do vyřešení případu nemá sedět v křesle starosty. Pro jeho odvolání z funkce hlasovali zastupitelé napříč politickým spektrem. Dnes už bývalá předsedkyně ODS v N. Boru Gabriela Lupuljevová se přitom hlasování vůbec nezúčastnila, byla nemocná.

„Porušili usnesení, na kterém se ještě před mimořádným jednáním zastupitelstva dohodl sněm naší místní organizace. Ctíme presumpci neviny a počkáme na výsledek trestního řízení. Oni šli proti dohodě vlastní strany,“ vysvětlil vloni v dubnu důvod vyloučení členů ODS Luboš Kalous, novoborský zastupitel. Ani protest smírčímu výboru ODS v České Lípě nepomohl změnit toto rozhodnutí.

Přijmou nabízenou ruku ke smíru?

Deník zjišťoval, zda se novoborská ODS vrátí znovu k jejich případu. Současný starosta Nového Boru Jindřich Mareš to nevyloučil.
„Usnesení, které mě vyzývá, abych odstoupil ze zastupitelstva, stále platí. Myslím, že by jej měli zrušit,“ vyjádřil se Otakar Válek. Vyloučení ze strany jej mohlo potkat také nebýt toho, že se do ODS nepřihlásil v Novém Boru, ale v České Kamenici. Novoborští občanští demokraté o něm proto nemohli rozhodovat. „Cítím závazek vůči voličům a mandát se snažím důsledně naplňovat,“ řekl vloni v dubnu Otakar Válek, který v komunálních volbách v Novém Boru získal třetí nejvyšší počet hlasů.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že vstoupil spolu s Gabrielou Lupuljevovou do současné koalice. „Do komunálních voleb jsme šli s programem a i když se stalo co se stalo, držím se jej. Proto jsme se také dohodli na koaliční spolupráci,“ vyjádřila se Gabriela Lupuljevová. „Není pro mě problém dál pracovat pro ODS, stanovy jsem neporušila, takže myslím, že by omluva byla na místě. Víc se k tomu vracet nechci,“ dodala.

Starosta Jindřich Mareš k tomu říká: „Nyní je situace taková, že Gabriela Lupuljevová a Otakar Válek korektně spolupracují na programu, který jsme si stanovili ještě před volbami. Tohoto jejich postoje si vážím, proto nevylučuji, že se k tomuto tématu vrátíme,“ komentoval.

Velmi bude záležet na dalších členech novoborské ODS, jak se rozhodnou. Radka Nastiče shledal krajský soud vinným z přijetí úplatku 150 tisíc korun. Odsoudil jej na jeden rok do vězení, kromě toho zaplatí pokutu sto tisíc korun a má vyslovený pětiletý zákaz činnosti v samosprávě.