Návrh na pronájem zařízení na měření rychlosti silničních motorových vozidel smetli zastupitelé Nového Boru se stolu, ačkoliv byl zdůvodněn zajištěním větší bezpečnosti provozu na městských komunikacích, a dokonce i přestože si na bezohlednost řidičů občané stěžují. Za užívání všeho potřebného k zjištění přesné rychlosti, tedy ručního laserového měřiče, automobilu a dvou vysílaček mělo podle návrhu město platit 980 korun za hodinu s tím, že bude zařízení využívat do konce letošního roku. Ani taková nabídka však zastupitele nepřesvědčila.

„Měřením rychlosti by se měla zabývat republiková policie. Pokud nebude změněn zákon, měla by se městská policie věnovat pořádkovým věcem,“ převládl v zastupitelstvu názor, a proto návrh na pronájem zařízení neprošel. „Budeme na policisty naléhat, aby rychlost ve městě měřili častěji,“ ubezpečuje místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.

Přestože zastupitelstvo návrh na pronájem zařízení odmítlo, hodlají Novoborští využít jiný způsob, který neukázněné řidiče do jisté míry umravňuje, což dokládají dobré zkušenosti z ostatních měst. „Rada města projednala a schválila, abychom při sestavování rozpočtu na příští rok pamatovali na zakoupení pevných ukazatelů měření rychlosti. Motoristé je dobře znají. Jsou to vlastně světelné tabule, na kterých je červeně signalizovaná rychlost právě přijíždějícího vozidla,“ vysvětluje. „Pokuta sice nehrozí, ale na mnohé řidiče signalizace o překročení nejvyšší povolené rychlosti zapůsobí a uberou plyn,“ dodává místostarosta.

Rada města navrhla, aby bylo na nákup pevných ukazatelů rychlosti vyčleněno přibližně 300 tisíc korun. Dvě taková zařízení by měla být umístěna v Pihelu, další ve směru na Polevsko, jedno na třídě TGM a poslední u obchodního domu Plus. K jejich přesnému rozmístění se kromě policistů budou pravděpodobně vyjadřovat odbor dopravy a výbor pro dopravu a životní prostředí.