Na neschopnost novoborského podniku Crystalex platit své závazky doplácí už i daňoví poplatníci. Crystalex totiž nejen, že dluží mnoha různým společnostem za dodané zboží či služby, ale dluží i vězeňské službě. V Crystalexu totiž řadu let pracovali vězni, kteří si svůj trest odpykávají v zařízení ve Stráži pod Ralskem. Za poslední tři měsíce však Crystalex za jejich práci vězeňské službě neplatí a jeho dluh se tak vyšplhal na více než milion korun. Svou pohledávku nyní vězeňská služba přihlásila k insolventnímu soudu.

Samotní vězni však nemají žádnou smlouvu přímo s Crystalexem, ale pracují de facto pro vězeňskou službu, která jim za práci platí bez ohledu na to, zda za ni dostane zaplaceno od odběratele. To potvrzuje i mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem. „Odsouzení za práci odměnu obdrželi,“ sdělila Martina Mazalová s tím, že vězni už v současné době v Crystalexu nepracují. „Zda budou odsouzení v této firmě pracovat i v budoucnosti, záleží na dalších jednáních a případné dohodě obou smluvních stran,“ dodala.

Milionovou pohledávku podle ní nyní s Crystelexem řeší. Ten přislíbil její splacení v nejbližších dnech. O práci v Crystalexu přišlo šest desítek odsouzených. Ani tak vysoké číslo však nemá na zaměstnanost vězňů ze Stráže pod Ralskem příliš velký vliv. Podle slov mluvčí věznice Martiny Mazalové je to totiž pouhých deset procent ze všech zaměstnaných vězňů.

Nejen vězňům Crystalex dluží

Své pohledávky vůči novoborskému sklářskému gigantu přihlašuje u insolvenčního soudu stále více věřitelů. K dnešnímu dni eviduje soud už dvaačtyřicet věřitelů, mezi nimiž zatím chybí společnost ČEZ, díky níž problémy společnosti Crystalex vyplavaly na povrch. ČEZ totiž v záři zamezil na jednu hodinu dodávkám energie do podniku a pohrozil vypnutím elektřiny nadobro, čímž v podstatě přiměl vedení společnosti k vyložení karet a přiznání velkých finančních problémů. ČEZ konkrétní výši pohledávky neupřesnil. Mluvčí společnosti pouze informovala, že se jedná o částku v řádech stovek milionů korun.

Sám Crystalex přiznává přibližně jednu miliardu závazků. Kromě nich však ještě ručí za úvěr celého holdingu Bohemia Crystalex Trading, a to v závratné výši přesahující 2,8 miliardy.