Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V novoborské kotelně nepracuje žádný kotelník

Nový Bor - Obyvatelé města se ale nemusí obávat, že by v zimě byli bez tepla.

29.11.2008 12
SDÍLEJ:

Pracovník novoborské kotelny Stanislav Melničák sleduje, zda vše funguje jak má.Foto: Deník/ Petr Jeník

V kotelnách už totiž kotelníci pracovat vůbec nemusejí, vše totiž dokáže řídit počítač a lidskou práci obstarává automat, a to i přesto, že ve zdejší kotelně se nespaluje pouze plyn, ale přibližně dvacet procent tepla zde vzniká spalováním biomasy, tedy balíků slámy.

Ani o její ládování do kotlů se nestarají lidé, ale stroje. „Zajišťujeme pouze, aby se balíky slámy dostaly ze skladu ke kotli,“ vysvětluje jeden z pracovníků novoborské společnosti Teplo Stanislav Melničák. Vše ostatní pak řídí automat. Ve chvíli, kdy v kotli dochází biomasa, automat sám vyhodnotí, kolik jí do kotle musí přiložit, aby se voda vyhřála na dostatečnou teplotu. Ani tu však neurčují lidé. Počítač si sám zjistí, jaká je venkovní teplota a přesně podle ní nastaví, na jak kolik stupňů celsia má ohřát vodu. Podle toho pak řekne automatu, jak velký kus balíku slámy se má do kotle přiložit.

Když pak počítač zjistí, že spalováním biomasy nedokáže kotelna vyprodukovat dostatek teplé vody, automaticky spustí kotle plynové, které zde jsou k dispozici hned tři.

Pracovníci kotelny na práci automatů pouze dohlížejí. Sedí u počítače a na monitoru sledují, co se kde právě děje. Velkou část jejich pracovní doby se nic zvláštního neděje. Přesto se najdou okamžiky, kdy od počítače musejí vstát a jít robotům pomoci. „Často se stane, že balík slámy je o několik centimetrů širší, než je násypka. To pak vezmeme tyč a balíku do kotle pomůžeme. Často musíme také v kotli balík slámy promíchat tak, aby správně hořel. Občas se stane, že se objeví plamínek i mimo kotel. Ten pak musíme samozřejmě uhasit,“ vysvětluje Stanislav Melničák. „Práci skutečných kotelníků, tak jak si je lidé představují, se přibližujeme jednou týdně, když čistíme kotel na biomasu,“ dodává.

Většinou ale pouze na počítači sledují, zda je vše, jak má být a čekají na rozsvícení červené kontrolky, která signalizuje něco nestandardního. Jedna taková kontrolka se rozsvítila i v době naší návštěvy. Pracovník u počítače ale okamžitě zjistil, že se ve skutečnosti o žádnou poruchu nejedná. Počítač pouze signalizoval, že v několik kilometrů vzdáleném výměníku jsou otevřené dveře. „To si kolega bere kolo a jede domů,“ konstatoval a dál se věnoval sledování monitoru.

Autor: Petr Jeník

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení