VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ne Pytlík. Hrdinou Zahrádek je vzácný brouk páchník

Zahrádky u České Lípy - Evropsky významná lokalita Zahrádky u České Lípy se brzy stane přírodní památkou. Díky vzácnému broukovi se ochrání i starobylá alej.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Páchník hnědý.Foto: archiv

Je to bizarní brouk. Čtyři roky se úplně skrytý „a odříznutý od světa" vyvíjí v dutinách stromů z velké larvy v malého broučka, který se naopak rád vyhřívá na slunci a charakteristicky páchne.Unikátní brouk páchník hnědý, jehož populace kvůli úbytku starých stromů a používání insekticidů postupně vymírá, teď dostane na Českolipsku zesílenou ochranu.

Snad do konce roku

Liberecký kraj by měl ještě do konce letošního roku vyhlásit stávající evropsky významnou lokalitu Zahrádky také přírodní památkou právě kvůli ochraně páchníka hnědého a starých stromů. Je to dobrá zpráva i pro starobylou valdštejnskou lipovou alej v Zahrádkách, které se vyhlášení přírodní památky také týká.

„Novou přírodní památku by měla ještě do konce roku vyhlásit nová rada Libereckého kraje. Už teď máme zpracovaný plán péče a podle něj už připravujeme úpravy, které by měly páchníkovi a i starým stromům pomoci," říká Kristián Habrda, odborný pracovník ochrany přírody na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Liberci.

Nově vyhlášená přírodní památka by měla kopírovat stávající evropsky významnou lokalitu, měly by ji tedy také tvořit dvě části. První z nich je zámecký park s přilehlou habrovou alejí, ležící u vyhořelého barokního zámku v Zahrádkách. Je zde řada vzácných stromů s mohutnými dutinami a množstvím trouchnivějícího dřeva, které je právě pro život páchníka hnědého důležité.

Starobylá valdštejnská lipová alej v Zahrádkách.

Druhou částí je chráněná Valdštejnská lipová alej, zakončená mostem přes Bobří potok. Jsou tu zhruba dvě stovky lip, nejstarší stromy přitom mají stáří kolem 300 let.

Ačkoli ještě nedošlo k oficiálnímu prohlášení za přírodní památku, kraj už pro její první část připravuje úpravy, které by měly starým stromům i chráněnému brouku pomoci a ke kterým by také mělo dojít ještě do konce roku.

„Dojde k sesazení korun starých habrů v parku u zámku v Zahrádkách, aby byla zajištěna bezpečnost v okolí stromů a aby se alej prosvětlila. Tak dojde ke zlepšení podmínek pro výskyt hmyzu, vázaného na dutiny stromů, mezi něž patří i páchník," popsal Kristián Habrda.

Populace vzácného brouka s velikostí do tří centimetrů často odumírá, protože se v blízkosti dnes osídlených stromů nevyskytují žádné náhradní stromy, na které by brouk mohl přesídlit. I tomu chce Liberecký kraj předejít.

Pomoc krásné aleji

„Počítáme také s inventarizací Valdštejnské aleje a vytvoření odborného podkladu pro projekt, v rámci kterého by kraj celou tuto úžasnou alej postupně ošetřil a dosadil novými stromy," doplnil Habrda.

Dodal také, že kraj hodlá finance na ošetření aleje čerpat z Operačního programu Životní prostředí.

Autor: Michael Polák

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT