Pár minut před koncem první půle rozvinuli transparent s velkým nápisem „Neberte nám fotbal" a velkým červeným srdcem a za doprovodu bubnu začali skandovat. Fanoušci fotbalového klubu Arsenal Česká Lípa se v neděli odpoledne připojili ke sporu mezi městem Česká Lípa a Arsenalem o finance na podporu A-týmu dospělých, kterému kvůli postoji radních hrozí konec ve třetí nejvyšší soutěži v Česku.

Heslo „Neberte nám fotbal", se stalo symbolem nedělního utkání proti Chomutovu.„Je vidět, že fanoušci mají v České Lípě o fotbal zájem," potěšil postoj fanoušků ředitele českolipského Arsenalu Romana Hejnu. „To, co udělali, je nejlepší odpověď na článek, který radnice napsala."

Přišli jsme v dešti

V nedělním deštivém odpoledni dorazilo na městský stadion 240 platících diváků. „Poslední desítky věrných", jak je škaredě pojmenovala radnice. „Přišli jsme sem, i když je nepříjemné dušičkové počasí a prší. Přesto jsme tady, protože nám záleží na tom, aby se tady hrál fotbal na takové úrovni, jako dosud. Město velikosti České Lípy si to zaslouží, všechno jiné by byla ostuda," řekl Marek Suchý, jeden z fanoušků.

Fanouškové na stadionu u Ploučnice dali v neděli odpoledne najevo, že se jim postoj českolipské radnice k fotbalu nelíbí.Dvě stě čtyřicet diváků je ve srovnání s jinými domácími zápasy podprůměr. „Já si toho ale vážím," tvrdí Roman Hejna. „Teď je v módě srovnávat naši návštěvnost s florbalem nebo futsalem. Tam ale fanouškové chodí do úplně nové sportovní haly, kde je sucho a teplo. Za námi dneska lidé přišli, i když je osm stupňů a prší."

Podle Hejny podivnou situaci kolem sporu s radnicí vnímají i sami fotbalisté. „Vědí o tom, čtou, co se napsalo. A dneska bojovali o to víc, aby fandům vrátili to, že je přišli podpořit," říká Hejna. „Ale jinak to zatím na naši sportovní činnost vliv nemá. Díky panu Jakoubkovi a sponzorům fungujeme dál, a co bude, začneme řešit až přes zimu."

Neudělali nic

Město Česká Lípa vydalo útočný článek proti fotbalistům, nazvaný „Do Arsenalu město nalilo miliony" už 31. října. Od té doby neproběhlo mezi městem a Arsenalem žádné jednání. V neděli ale bylo vidět, že fandové situaci kolem fotbalu sledují.

„Ať se sem Kočandrle a Moudrá přijdou podívat. Aby příště vůbec věděli, o čem píšou, a neplácali jen nesmysly. Město už dávno mohlo nechat opravit stadion. Dávno tu mohla být umělá tráva i nová tribuna. Ale neudělali vůbec nic. Jediné, co je zajímá, je rozprodej baráků v centru města," řekl jeden muž ze skupiny fanoušků.

Podle toho, jak to v neděli vypadalo na hlavní tribuně českolipského stadionu, fandí Arsenalu lidé napříč generacemi. Nejhlasitější jádro fandů tvoří muži kolem třiceti let, na tribuně ale stáli nebo seděli i lidé, kterým bylo určitě více než šedesát nebo sedmdesát let.

Malí začínající fotbaloví žáčci včera zase navzdory dešti vydrželi celé utkání pomáhat jako podavači míčů.