VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebojím se, že by studenti nenašli uplatnění

Jablonec nad Nisou /FOTOGALERIE/ – O historii jablonecké „Umprumky“, která letos slaví 130 let trvání, o současnosti i budoucnosti pasířů, medailérů, rytců, grafiků a dalších uměleckořemeslných profesí si Deník povídal s jejím současným ředitelem, akademickým sochařem Jiřím Dostálem.

16.9.2010
SDÍLEJ:

130. výročí založení uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou. Na snímku studenti při práci. Foto: archiv školy

Unikátní bižuterie, kterou se zdobí ženy celého světa, medaile pro Porscheho, ale také současná podoba mincí. To vše je jen zlomkem díla, které na svém kontě mají absolventi Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou. Jediné svého druhu u nás a jediné tohoto typu ve středoškolské kategorii v Evropě. Právě letos si připomíná už 130 let od svého založení.

Vznik školy v roce 1880, tedy ještě v době rakousko – uherského mocnářství, si vynutil tlak výrobců i exportérů. Bižuterní průmysl byl na vzestupu. Firmy ale musely čelit obrovské konkurenci. „Té mohli výrobci bižuterie vzdorovat jen nápady, vynikajícím řemeslným zpracováním a novými technologiemi,“ připomíná minulost školy její současný ředitel, akademický sochař Jiří Dostál.

„Nešlo přitom zdaleka jen o drobné výrobce, ale především o velké rodinné firmy, které si potřebovaly vychovat šikovné pokračovatele rodinné tradice, lidi, kteří by přicházeli s novými technologickými i výtvarnými nápady. V Paříži se určil styl a zdejší výrobci ho rozpracovali téměř až do nemožnosti,“ vrací se k jablonecké minulosti Jiří Dostál.

Škola musela jít v duchu nejnovějších technologií, proto už tehdy, na konci 19. století získala nejmodernější vybavení.

„Některé kusy slouží kupodivu dodnes,“ poznamenal ředitel. I po válce, kdy se vlivem politického uspořádání rodinné firmy změnily na velké podniky, byl stále hlad po nových nápadech. Ať už šlo o technologická, ale především nová výtvarná řešení. Ani v padesátých letech, kdy se razilo heslo, že ženu nejlépe zdobí montérky, touha po bižuterii neopadala. Naopak. A v šedesátých letech, kdy módní trendy určoval takzvaný bruselský styl, touha po bižuterii a šikovných rukou rostla.

Postupným rozšiřováním oborů o rytce kovů, pasíře, dekoratéry, výrobce bronzového zboží, ale i grafiky pro knižní úpravu a ilustraci, nástěnnou malbu, škola vytvořila komplexní vzdělávací instituci, která vycházela vstříc požadavkům různé uměleckořemeslné disciplíny. Vychovala početnou řadu významných osobností a řadu dalších odborníků a výtvarníků bižuterního průmyslu.

Významnou roli sehrála jablonecká SUPŠ i v devadesátých letech, kdy došlo k rozdělení republiky. Vyvstala totiž otázka, kde se začnou razit mince. „V úvahu přicházela zejména mincovní města s tradicí, Kutná Hora, Jáchymov… Ve hře byly také Rokycany, kde je dlouholetá tradice kovovýroby. „Šli jsme do toho doslova za pět minut dvanáct. Tady na té židli seděl tehdejší náměstek podniku Bižuterie Jan Vízek. Stavěli jsme na tom, že právě tady na škole se koncentrují všechny důležité obory – kovorytectví, rytectví i lisování. Vypracovali jsme projekt a Jablonec vyhrál. Sice se tu netěží zlato, ale zřejmě je tu ukryto v jiné podobě…,“ připomíná historický mezník v životě školy Dostál.

„Nezáleží ani na tom, jestli z nich budou sochaři, architekti, designeři nebo učitelé, protože tvořivý duch, tvořivé myšlení je důležité v každém oboru. Proto nemám strach, že by nenašli uplatnění.“

Akademický sochař Jiří Dostál, ředitel SUPŠ a VOŠ
v Jablonci nad Nisou

Současně škola v 90. letech zareagovala na vznik projektu vyšších odborných škol a otevřela nový obor Ražená medaile a mince. Jediný v republice!

Zmíněné technické směry rozšířil v posledních letech také nový obor Propagační grafika. Škola tak dává najevo, že nezůstává zakonzervovanou institucí, ale vyvíjí se společně s dobou a jejími potřebami. „Určitě to není definitivní, stále přemýšlíme o nových oborech, ale vždycky to musí jít v návaznosti na poptávku a na potřeby trhu práce,“ zdůrazňuje ředitel.

„Možná nové obory nevzniknou vůbec, je to otázka vývoje. Důležité je to, aby škola měla výraz a dělala dobře, v čem je jedinečná. Hrozně záleží na kantorech. Musí je to bavit, protože pak také dokáží nadchnout studenty. A to je pro školu vždycky to nejlepší,“ zdůrazňuje Dostál a dodává, že vynikající učitelský sbor zdejší školy tvoří nejen akademičtí umělci a vynikající technici, učitelé s praxí v oboru, ale i bývalí studenti školy. Dostáváme se také k otázce uplatnění absolventů. A existence umělecko-řemeslných škol vůbec.´„Pro děti, které mají talent a zároveň šikovné ruce je existence podobných škol nesmírně důležitá,“ zdůrazňuje Dostál.

„Naučí se tu tvořivě myslet a to je věc, kterou tahle společnost nesmírně potřebuje. Jestli se naši absolventi uplatní v bižuterním oboru nebo v jiném odvětví, to je jedno. Nezáleží ani na tom, jestli z nich budou sochaři, architekti, designeři nebo třeba učitelé, protože tvořivý duch, tvořivé myšlení je důležité v každé činnosti, a proto nemám strach, že by nenašli uplatnění,“ uzavírá ředitel školy Jiří Dostál. Podle něj škola nevychovává pouze umělce pro galerie, ale zejména pro potřeby průmyslu. „Pokud se bude vyrábět, mají naši absolventi šanci uplatnění.

Na budoucnost zdejší školy, ale především výtvarných oborů, sází ostatně i samo město. To tu už letos na podzim otevře některé obory Základní umělecké školy. „Bude to nejen příjemné, ale především motivující. Děti se tu už od mala budou setkávat s inspirací. Vznikne tu zcela mimořádný prostor. Jakési kulturně vzdělávací centrum určené šikovným, nadaným dětem od nejmladšího věku až po studenty Vyšší odborné školy, kteří tu budou tvořit ve vzájemné symbióze,“ slibuje si ředitel.

Součástí připomínek 130. výročí vzniku Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou jsou také dvě doprovodné výstavy. Jednu z nich, která prezentuje tvorbu současných výtvarných pedagogů školy, můžete navštívit do 10. října v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Historická fakta

Škola byla založena v roce 1880. Přežila roky 1945 a 1948. V období preference strojírenského průmyslu v 50. letech byla však na dva roky její činnost pozastavena. Tehdy vznikly trvalé ztráty na vybavení, modelech i pomůckách.. Po dvou letech si ale sklářský a bižuterní průmysl činnost školy opět vynutil, ovšem ve spojení se strojaři.

Počátkem 90. let SUPŠ prošla zásadní reformou, oddělila se od strojní školy a získala samostatnou právní subjektivitu. Tím se přihlásila ke své významné tradici a navázala přátelské vztahy se školou příbuzného zaměření Staatliche Berufsfachschule für Glas und Schmuck v Neugablonz v Německu, kterou založili jablonečtí občané po 2. světové válce po svém odsunu.

„Bylo to pochopitelně trochu rozjitřené. Vždyť léta jsme žili za železnou oponou. Němci s pocitem, že jsme je odtud vyhnali a my, že oni to tady všechno rozpoutali. Od roku 2009 jsme ale navázali skutečně krásné partnerství, bez smluv, čistě na bázi přátelství. Říkáme, že jsme dvě stejné školy v jednom evropském domě. Jejich dědové školu založili, my v této tradici pokračujeme a oni se k ní hlásí,“ říká ředitel školy ak. sochař Jiří Dostál.

Autor: Jana Švecová

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Jediným zástupcem Českolipska v Parlamentu bude po letošních volbách 31letý Tomáš Martínek.

Českolipsko bude ve sněmovně zastupovat Pirát Martínek

Profesor, pekař, bývalý voják - noví poslanci

Liberecký kraj - Hnutí ANO rozdrtilo své soupeře ve všech krajích. Starostové a nezávislí dosáhli v Libereckém kraji nejlepšího výsledku z celé republiky a voliči „vykroužkovali“ hejtmana Půtu z posledního místa kandidátky až do Poslanecké sněmovny.

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Česká Lípa -Slavnosti křest knihy českolipských autorů Marty Knauerové a výtvarníka Atily Vöröse proběhl v Bieberově síni muzea.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení