Nepřátelé pomníku Josef Doškář a Robert Uksa spolu s jedním z pamětníků tehdejších událostí vystoupili před zastupiteli a přednesli další argumenty. „Máme důkazné materiály, že čtyři ze zastřelených byli členy NSDAP a jeden SS,“ řekl Robert Uksa s tím, že na základě bezpodmínečné kapitulace měli právo popravit ty, kteří se neodzbrojili.

Poté, kdy zastupitelé projednávání odstranění pomníku neschválili do programu, odešel Robert Uksa ze sálu se slovy: „Poskytujete krytí nacistickým zločincům!“

„V minulém zastupitelstvu jsem hlasoval pro pomník proto, že jsem byl uvedený v omyl. Na základě nových skutečností svůj názor reviduji,“ řekl František Kuric. Lubomír Kalous považuje za nepřijatelné, že: „Náckové se dívají na pomník rumburských hrdinů.“

V diskusi vystoupil i Milan Přívratský: „Když budeme likvidovat hroby, budeme jako v Kamenickém Šenově,“ řekl v narážce na nedávný krok tamějšího úřadu, který nezaplacené hroby označil fosforovým křížem.

Podobné události řeší právě v Postoloprtech. V květnu a červnu 1945 tu bylo zastřeleno víc než sedm set Němců - civilistů, včetně žen a dětí. Byli popraveni tehdejší Československou armádou bez soudu, a tudíž bez možnosti hájit se.

Zastupitelé tu schválili vybudování pomníčku. „Postavme se k celé věci už konečně čelem a přiznejme si, že postřílení stovek lidí v našem městě bylo zvěrstvo. Nemůžeme se pořád tvářit, že se nic nestalo. Vždyť jde jen o to, postavit někde symbolický, třeba malý pomníček. O nic víc nejde,“ řekl postoloprtský zastupitel Vladimír Pfertner (ODS).

Peníze? Zaplatíme ze svého

Tamější radnice volí jiný přístup a dokonce nechce, aby pomník platil kdokoliv jiný. „Právo na uctění památky mrtvých má každý pozůstalý, ať je to kdokoli.“

Vytvořme pomník a náklady zaplaťme z pokladny města. Ať je vidět, že město se k problému staví čelem, samo přebírá aktivitu a nenechá si tyto věci platit od německých spolků,“ dal se slyšet Miloslav Fišer (nezávislý).

V Postoloprtech tedy budou mít pomníček, který bude připomínat poválečnou událost. Ani tady se jednání neobešlo bez emocí, i zde vystupovali odpůrci pomníku s podobnými argumenty jako v Novém Boru. Většina postoloprtských zastupitelů se však rozhodla pro smířlivou tečku za minulostí.