VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebudeme likvidovat hroby jako v Kamenickém Šenově

Nový Bor – Památník Němcům, kteří byli zastřeleni v Novém Boru v roce 1945 zatím zůstává na svém místě. Zastupitelé o jeho odstranění vůbec nejednali. Přesto se tématem opět zabývali, na jednání zazněla i opravdu ostrá slova.

13.11.2009 10
SDÍLEJ:

Pomník osmi popraveným Němcům v Novém Boru. Foto: Deník/Eva Vlastníková

Nepřátelé pomníku Josef Doškář a Robert Uksa spolu s jedním z pamětníků tehdejších událostí vystoupili před zastupiteli a přednesli další argumenty. „Máme důkazné materiály, že čtyři ze zastřelených byli členy NSDAP a jeden SS,“ řekl Robert Uksa s tím, že na základě bezpodmínečné kapitulace měli právo popravit ty, kteří se neodzbrojili.

Poté, kdy zastupitelé projednávání odstranění pomníku neschválili do programu, odešel Robert Uksa ze sálu se slovy: „Poskytujete krytí nacistickým zločincům!“

„V minulém zastupitelstvu jsem hlasoval pro pomník proto, že jsem byl uvedený v omyl. Na základě nových skutečností svůj názor reviduji,“ řekl František Kuric. Lubomír Kalous považuje za nepřijatelné, že: „Náckové se dívají na pomník rumburských hrdinů.“

V diskusi vystoupil i Milan Přívratský: „Když budeme likvidovat hroby, budeme jako v Kamenickém Šenově,“ řekl v narážce na nedávný krok tamějšího úřadu, který nezaplacené hroby označil fosforovým křížem.

Podobné události řeší právě v Postoloprtech. V květnu a červnu 1945 tu bylo zastřeleno víc než sedm set Němců - civilistů, včetně žen a dětí. Byli popraveni tehdejší Československou armádou bez soudu, a tudíž bez možnosti hájit se.

Zastupitelé tu schválili vybudování pomníčku. „Postavme se k celé věci už konečně čelem a přiznejme si, že postřílení stovek lidí v našem městě bylo zvěrstvo. Nemůžeme se pořád tvářit, že se nic nestalo. Vždyť jde jen o to, postavit někde symbolický, třeba malý pomníček. O nic víc nejde,“ řekl postoloprtský zastupitel Vladimír Pfertner (ODS).

Peníze? Zaplatíme ze svého

Tamější radnice volí jiný přístup a dokonce nechce, aby pomník platil kdokoliv jiný. „Právo na uctění památky mrtvých má každý pozůstalý, ať je to kdokoli.“

Vytvořme pomník a náklady zaplaťme z pokladny města. Ať je vidět, že město se k problému staví čelem, samo přebírá aktivitu a nenechá si tyto věci platit od německých spolků,“ dal se slyšet Miloslav Fišer (nezávislý).

V Postoloprtech tedy budou mít pomníček, který bude připomínat poválečnou událost. Ani tady se jednání neobešlo bez emocí, i zde vystupovali odpůrci pomníku s podobnými argumenty jako v Novém Boru. Většina postoloprtských zastupitelů se však rozhodla pro smířlivou tečku za minulostí.

Autor: Eva Vlastníková

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení