Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebudeme obětí elektrárny

Ralsko - Proti životu uprostřed solárních panelů protestuje občanské sdružení Naše Ralsko

16.7.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Gravlejs Ivars

Nechceme žádnou monstrózní fotovoltaickou elektrárnu v Kuřívodech, volají členové občanského sdružení Naše Ralsko. Jeden z nich, Miroslav Janoška, napsal na protest proti plánové výstavbě solárních elektráren, které by měly Ralsku přinést 55 milionů korun, otevřený dopis ralským zastupitelům.

„Zdejší krajina si navzdory vysídlení původního obyvatelstva a následného vzniku vojenského prostoru zachovala svoji unikátní atmosféru, jíž vyhledává velké množství turistů,“ argumentuje Miroslav Janoška.

Ten se také podivuje nad tím, jak zastupitelé vehementně podporují změnu územního plánu, o níž si zažádal investor kvůli stavbě elektrárny.
Podle Víta Veselého, dalšího ze členů občanského sdružení a současně zastupitele Ralska, je pro ně nepřípustná představa, aby byly Kuřívody ze tří stran ohraničené solárními panely.

Šílená představa

„Většina lidí se sem nastěhovala do čisté přírody obklopené lesy a nikdo z nás si nepřeje žít uprostřed velké fotovoltaické elektrárny,“ vysvětlil Vít Veselý s tím, že pokud by byla elektrárna ve vymezené průmyslové zóně, mimo klidovou část Kuřívod, záměr by neodmítali.

„Ale představa, že tu budeme mít solární elektrárnu na ploše více než sedmdesát hektarů a to celých pětadvacet let, je zcela šílená. Nehledě na to, že bude na tak zvané Kuřívodské stepi,“ doplnil Vít Veselý. Sdružení proto apeluje na zastupitele, aby ještě zvážili své rozhodnutí a před miliony ze solárních panelů dali přednost zachování krajiny.

Soukromý pozemek

„Kuřívodská step je pozemkem soukromého majitele, proto by se mělo sdružení v první řadě obrátit na něj. Pokud bychom byli jeho vlastníkem my, o stavbě fotovoltaické elektrárny bychom tu ani neuvažovali,“ reagoval na otevřený dopis starosta Ralska Miloš Tita.

Jak dále vysvětlil, rozhodli zastupitelé o změně územního plánu s tím, že do ní zařadí řešení dopravní situace v centru Kuřívod, kdy by nebezpečnou křižovatku měl nahradit kruhový objezd. Současně s tím by se měly v podstatě zlegalizovat již postavené garáže, které jsou v současnosti v rozporu s platným územním plánem a vlastně tak hrozí jejich zbourání.

„Bez změny územního plánu bychom nemohli řešit neutěšený stav, který denně ohrožuje všechny účastníky silničního provozu, děti nevyjímaje. Nemohli bychom ani nijak zasáhnout proti řidičům kamionů, kteří neoprávněně parkují v Kuřívodech,“ dodal Miloš Tita.

Investor, eEnergy Ralsko, plánuje solárními panely obsadit zhruba třicet hektarů po jižní a severní straně Kuřívod na pětadvacet let. Za to by mělo do pokladny města přitéct zhruba 55 milionů korun. Společnost se zároveň zavázala, že zaplatí výstavbou dvou chodníku za celkem čtyři miliony.

Příliv peněz by mohl městu pomoci nejen zaplatit více než šestimilionový odvod do státní kasy za porušení podmínek získané dotace, ale také řešit více než 28 procentní nezaměstnanost. Jestli tomu ale tak skutečně bude, je podmíněné tím, zda eEnergy Ralsko dodrží datum schválení stavebního povolení, zdůraznil již před časem Miloš Tita.

Autor: Radmila Pokorná

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení