Žádný člověk neslézal vrchol (597 m) Panské sklály. Liduprázdné byly i četné sloupy vulkanického původu připomínající píšťaly královského nástroje – varhan. Přes zvednuté závory bylo bez jediného auta i velkokapacitní parkoviště, které v blízkosti kvůli turistické atrakci nechalo postavit město Kamenický Šenov, na jehož území se čedičový skalní útvar nachází. Jindy na jaře sem už proudí davy návštěvníků. V sobotu je odrazovalo nejspíš ukázkové aprílové počasí, kdy převážně fičel ledový vítr, občas i se sněhem a kazil turistický zážitek.

Do obecného povědomí česko-slovenské veřejnosti se místo u silnice mezi Kamenickým Šenovem a Novým Borem zapsal zejména jako krajinná kulisa ze slavné filmové pohádky Pyšná princezna. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé. Jsou až 15 m dlouhé a mají 20-40 cm v průměru. Celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je často nazýván Kamenné varhany.

Kamenické Varhany v pohádce Pyšná princezna

Zdroj: Youtube

Z vrcholu je pěkný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.