Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechci zničit Tlustec, říká Jiří Čech

Českolipsko – Mladý podnikatel Jiří Čech, který je spolumajitelem společnosti Chlup s.r.o. se v roce 2008 rozhodl koupit vrch Tlustec na Českolipsku, aby zde začal těžit velmi kvalitní čedič.

9.2.2010 6
SDÍLEJ:

Mladý podnikatel Jiří Čech, který je spolumajitelem společnosti Chlup s.r.o. se v roce 2008 rozhodl koupit vrch Tlustec na Českolipsku, aby zde začal těžit velmi kvalitní čedič. Foto: archiv

To, že jde o podnikatelský záměr, který nebude mít ustláno na růžích, se po zveřejnění záměru těžby projevilo velmi důrazně.

Proč jste se vůbec rozhodl koupit Tlustec?
Firma Chlup není pouze těžařem s dokonalým technickým zázemím pro těžbu, nýbrž také společnost která umí rekultivovat a sanovat těžbou zdevastované území . Ložisko drceného kameniva Luhov–Brniště–Tlustec má unikátní kvalitu suroviny zařazené do I. jakostní třídy a celkovému objemu zásob v podstatě nejvyšší příčku významnosti v celorepublikovém měřítku. Přiznám, že jde o zajímavou podnikatelskou příležitost, která by posílila naši pozici na trhu.

Věděl jste , do čeho jdete? Ptám se především na pohnutou minulost těžby.
Před dvěma lety jsme vrch koupili, abychom obnovili těžbu velmi kvalitního kamene. Jde o jediné takto kvalitní ložisko v Libereckém kraji. Od počátku jsme na všech úřadech a instancích naráželi na špatnou pověst předešlých těžařů. Přesto nás to neodradilo, protože máme úplně jiný přístup k těžbě a především k budoucnosti Tlustce.

V čem jste jiní?
Oproti původním záměrům z předchozích let 1997 až 2007, naše firma zkrátí těžbu suroviny z 51 let dle předchozích záměrů společností Go-Point či Beron, s.r.o. , na 20 let. Poté následuje pětiletá finalizace včetně technické a biologické rekultivace a sanace v lomu. Bude použita naprosto jiná technika odstřelu, která nemá tak velkou tektonickou odezvu jako v minulosti používané komorové odstřely. Navíc odvoz vytěžené horniny bude probíhat po železnici, což nebude mít negativní dopad na dotčené vesnice. A především zrekultivujeme po těžbě vrch tak, že nebude v tak špatném stavu, v jakém je nyní.

Mluvíte hodně o rekultivaci. Jaké jsou přesné plány?
V rámci této těžby se jedná o takzvané „ekologicky optimalizované varianty sanační těžby“ s tím, že dojde k zachování vrcholové části kopce, a to ze tří světových stran. Zároveň s tímto bude upuštěno od dobývání ve vrcholových partiích lomu zejména na úrovni původní I. etáže. Zachováme výchoz na Rabenstein a zavazujeme se k nepřekročitelnosti kóty 470 m n.m. Navíc chceme definitivně zahladit následky hornické činnosti způsobené předešlými těžebními organizacemi.

Vše se zdá jednoduché, přímočaré. Přesto se proti záměru postavilo několik lidí z okolí.
Ano, to je pravda. Napadají nás za budoucí hluk, prašnost, popraskané zdi, zničení ekosystému. My ale nic takového v plánu nemáme. Celé to má dvě roviny. Tato lokalita je stále evidována jako dobývací prostor s velmi kvalitní horninou.
Kámen se těžko nahrazuje a i v budoucnu bude potřeba. Jak kraj, tak ministerstvo životního prostředí uznává, že vytěžit ložisko Luhov-Brniště–Tlustec je plánované. Půjde o to, jakou formou se to stane. Dnes stojíme před rozhodnutím, zda povolit těžbu s následnou rekultivací tak, aby v budoucnu nedošlo k úplnému zničení tohoto vrchu.

Druhou rovinou je ekologie, strach lidí z budoucnosti.
Já jejich názory vnímám a už při podání Oznámení EIA ve formě Dokumentace s obsahem a rozsahem podle přílohy č. 4, podle §8 zákona č. 100/2001 Sb., zákona o posuzování vlivů na životní prostředí jsme na to brali opravdu velmi důrazný zřetel. Chceme vytěžit kámen, chceme podnikat, chceme dát lidem práci, chceme přinést dotčeným vesnicím finanční prostředky. A nebojíme se nabídnout maximální otevřenost při kontrolách orgánů státní správy a samosprávy , včetně sledování důsledků těžby na domy v okolí.

Autor: Radmila Pokorná

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení