V těžké životní situaci se ocitl starší muž z České Lípy. Z nouze musel dát svého psa do útulku. Jenže se mu po něm brzy zastesklo. „Po nějaké době přišel, že chce pejska jen vyvenčit, ale utekl s ním. Myslel si, že spolu budou moci žít v domě humanity. To mu ale neprošlo,“ popisuje jedna z pomocnic útulku v Kozlech u České Lípy.

Majitelce útulku v Kozlech však tento příběh nebyl lhostejný a rozhodla se, že nad pejskem převezme garant. Mezitím totiž sociální pracovníci zařídili muži ubytování v pečovatelském domě na Ladech v České Lípě, kde navíc svolili, že se může čtyřnohý chlupáč nastěhovat také. Majitelka útulku je případně domluvená se sociálními pracovníky, že pokud nastanou problémy, útulek vezme psa zpět.

„Podle nové legislativy není problém, aby u sebe měl člověk v sociálním bytě psa. Samozřejmě musí dodržovat pravidla a pejska chodit venčit mimo areál,“ uvedla za správu pečovatelských bytů Lenka Vávrová.

Případ, kdy člověk v tísni myslí hlavně na svého domácího mazlíčka, je spíše ojedinělý. Lidé v těžké životní situaci žijící s mazlíčky na ulici je často na zimu umisťují do útulků. „Je to poměrně časté, že se sem dostanou psi od bezdomovců. Zrovna teď tady máme jednoho, kterého přivezla městská policie. Jeho páníček skončil zraněný a opilý v nemocnici,“ popisuje provozovatel útulku v Dobranově Jan Vávra.

Blechy jim nevadí

Podle veterinářů i pracovníků sociálních služeb se psi bezdomovců na druhou stranu často mají lépe, než třeba ti, které má majitel uvázané u boudy na zahradě. „Většinou nepracují a mají čas se zvířatům celý den věnovat. Jsou s nimi, berou si je i do postele, protože nějaké blechy jim obvykle nevadí. Pak jsou na sebe velmi fixovaní,“ říká Radek Hanzl, vedoucí Nízkoprahového centra Naděje v liberecké Valdštejnské ulici, kde řada bezdomovců nocuje.