Startovaly od starého mostu pod českolipskou nemocnicí, odkud je stejně jako ze břehů sledovaly davy.

„Vloni se zúčastnilo sedm lodí, letos mělo jet osm, ale kvůli nemocem dvě posádky odpadly. Podpořit je ale na hladině přišli kanoisté z českolipského oddílu,“ komentoval ředitel příspěvkové organizace Sport Česká Lípa Jaroslav Češka. Někteří z diváků vzpomínali na již vzdálenější minulost, kdy se neckyády účastnilo na dvě až tři desítky neobyčejných plavidel. „Je to o důvtipu, práci, námaze, a do toho už se dnes asi lidem nechce, mají jiné zájmy,“ posteskl si starší Českolipan.

První se snažil na vodu dostat svou „loď“ tým, který ji pojmenoval Harry Potter a záchranný autobus – echt londýnský trippledecker. Jednalo se o třípatrový autobus, jehož zajímavostí byl lustr z plechovek od piva. Na voru s florbalovým hřištěm se plavily mladé místní florbalistky. Úsměvy rozdávali plavci se jménem Brouci na vodě.

Neckyádě přišla vloni na chuť rodina Tomáškových: „Vloni jsme byli poprvé, líbilo se nám to, užili jsme si legrace a protože je tu sranda, tak jsme tu i teď,“ řekl pan Tomášek, když kontroloval stav nafouknutých duší v základu jejich lodě: „Jmenuje se Dušoplav – Dušoneplav. Uvidíme, jak se ukáže na vodě,“ dodal.

Pozornost budila také bárka Vodníkovo Café neboli Kavárna U Vodníka. Její posádku tvořil starý vodník a kapitán Radim Šaraptka, dvě vodní číšnice Klára a Květa, které pak lidem na břeh z lodě nabízely pravou kávu, měly s sebou i sladké pečivo. Obě už mají s aktivní účastí na neckyádách zkušenosti. „Nápad jsme nosili v hlavě od roku 2019, ale kvůli covidu a dalším událostem v našich životech se nám to povedlo až dnes,“ sdělila vodní číšnice Květa Menclová.